15 577 книги са били закупени за библиотеките в училищата у нас. Средствата са били предоставени по модул „Библиотеките като образователна среда” от Национална програма „Осигуряване на съвременна образователна среда”. Това съобщиха от Министерството на образованието и науката.
Целта на този модул е да подпомогне популяризирането на библиотеките като място, в което се насърчава мисленето, въображението и творчеството като част от учебния процес, да се формират навици за четене и умения за учене през целия живот, както отношение към културата като цяло.
В рамките на три години с финансиране от общо 1 867 837 лева училищата провеждаха инициативи в своите кътове за четене, както и в обществени библиотеки.
Само за учебната 2022 – 2023 година са закупени 7012 читателски карти за ученици и техните учители. В 115 училища са създадени кътове за четене. 1081 инициативи са проведени в училищни библиотеки, а 532 – в обществени библиотеки.
За учениците в начален етап са правени драматизации на откъс от произведение, състезания по изразително четене и по краснопис, конкурси за написване на приказка, възстановки на български традиции и обичаи.
За учениците в прогимназиален и гимназиален етап са проведени работилници по творческо писане, беседи по случай отбелязването на празници, литературни четения, свързани с отбелязване на годишнини от рождението на български писатели, запознаване с творчеството на писатели от родния край, срещи с местни литературни творци, беседи и срещи с личности от различни сфери, тематични изложби.
За настоящата учебна година дейностите по модула са част от модул „Съвременна среда за качествено обучение по хуманитарни науки, изкуства и спорт“ от НП „Осигуряване на съвременна, сигурна и достъпна образователна среда“.