През тази учебна година 24 126 деца, записани в осми клас, са получили еднократна парична помощ от държавата, съобщиха от Министерството на труда и социалната политика. Тази мярка беше приложена за първи път, но предизвика редица критики, защото от нея се възползваха само родители, които имат определени с праг доходи. Така отново тези, които работят и плащат по-високи данъци, не получиха помощ за техните деца. По този начин те за пореден път бяха ощетени и в случая според мнението на експерти има дискриминационен подход.
Средствата, които бяха отпуснати, са в размер на 250 лева и са обвързани с ходене на училище. Те се изплащат на два пъти – през първия и през втория срок. До момента семействата са получили над 2,6 млн. лв. С тях родителите могат да закупят учебници и учебни пособия, дрехи, както и да подпомогнат развитието на децата си в науката, спорта или културата.
Най-много помощи са получили семейства от Пловдив за 2234 ученици. Следват в София-град – за 2156, Бургас – за 1700, Благоевград – за 1683, и Варна – за 1547 ученици. Малко над 1000 родители са получили отказ, тъй като не са отговаряли на критериите. В проекта на бюджет за следващата година са предвидени средства за продължаване на помощта в по-висок размер и с облекчени изисквания. Ще бъде премахнат доходният тест и всички записани ученици в осми клас ще могат да получат по 300 лв.
Същите ще са условията и за помощта за семейства с деца в първи клас. До момента за такава са подадени 31 087 заявления, като кандидатстването продължава до края на годината. Одобрени са 29 189 семейства с 29 809 първокласници. Тези семейства обаче няма да получат по 300 лева, а по 250 лева, които отново ще се изплащат без двата учебни срока на равни вноски.