Общо 433 родители са успели да се върнат на работа или са си намерили нова, след като са се включили в дейностите по проект „Родители в заетост“ на Програма „Развитие на човешките ресурси“ /ПРЧР/ 2021-2027, съобщиха от пресцентъра на Министерството на труда и социалната политика /МТСП/.
Процедурата е с бюджет от 24 млн. лева и е насочена към безработни и търсещи работа родители, както и към такива, които вече работят.
Освен осигуряването на възможности за полагане на грижи за деца, родителите могат да ползват и услуги с цел улесняване на достъпа им до пазара на труда. За детегледачи се подбират безработни, които предварително са одобрени от родителите.
Заявления за кандидатстване в бюрата по труда могат да подават родители на деца от 0 до 5 години, включително, които не посещават детски ясли, детски заведения и предучилищни групи, като грижата е допустима до 8 часа на ден. Многодетните и самотни родители на деца от 0 до 12 години, които посещават детски ясли, заведения и училище, могат да ползват услугите на детегледач по проекта до 4 часа на ден.
До момента са сключени 639 тристранни споразумения по мярката „Родители в заетост“ – между Агенцията по заетостта, родителя и детегледача. 433 родители са се върнали на работа или са започнали нова, а останалите 206 родители са започнали да търсят работа. Най-много семейства от Пловдив са се възползвали от възможността да разчитат на детегледач за отглеждането на детето или децата си.
Най-възрастният детегледач, който е нает по проекта, е на 69 години, а най-младият едва на 19 години. 44 са Многодетните семейства, които са се възползвали от проекта.
Родителите, които искат да кандидатстват за безплатен детегледач, и безработните, желаещи да се грижат за техните деца, могат да подадат документи за участие в проект „Родители в заетост“ в бюрата по труда. Дейностите по мярката продължават до 2026 година.