Над 42% от работещите българи нямат пари за отопление

0
17
Парно
Парно. Снимка: Pixabay

Около 42% от работещите бедни българи нямат пари, за да отопляват жилищата си. Това ни нарежда на второ място в Европейския съюз по енергийна бедност, показва анализ на Европейската конфедерация на профсъюзите (EКП).

Поради ниските си заплати почти 3 милиона души в Европейския съюз не могат да си позволят да отопляват домовете си, въпреки че работят. Анализът е направен по време на покачване на цените за енергия в Европа. В началото на есента и в навечерието на зимата 15% от бедните хора в Европа, които са заети, няма да могат да включат отоплението.

Този процент е равен на 2 713 578 души в цяла Европа, предупреждават от Европейската конфедерация на профсъюзите. Според EКП ситуацията се е влошила в десетина държави-членки на Европейския съюз през последното десетилетие. Прогнозира се, че повишаването на цените на електроенергията в Европа ще доведе до още по-голяма енергийна бедност.

Най-лошо е положението в Кипър – 45,6%, след това България – 42,8%, Литва – 34,5%. В рамките на България става въпрос за 129 990 души. Най-големият ръст на бедните работници – 16,5%, които не могат да си позволят отопление от 2009 година насам, е регистриран в Хърватия. Заместник-генералният секретар на ЕКП Естер Линч коментира:

“В Европа има милиони нископлатени работници, които трябва да избират между това да отопляват дома си, да хранят добре семейството си или да плащат наема, въпреки че работят на пълен работен ден. Това е неприемливо и отхвърля целия смисъл на минималната работна заплата. За съжаление, нарастващите цени на енергията означават, че тази зима още повече хора са изправени пред необходимостта да се върнат от дълъг работен ден или нощ в студен дом, а децата им да пишат домашните си на студено. Време е Европа да постави граница, да гарантира, че минималните заплати никога няма да оставят работниците да се притесняват за включването на отоплението и да повиши нивата на колективното договаряне като най-добрия начин за действително справедливо заплащане.”

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments