Повече от 420 млн. лева за иновации в предприятията са били осигурени по 2 предстоящи процедури по новата програма „Конкурентоспособност и иновации в предприятията“ /ПКИП/. Очаква се след няколко седмици те да бъдат отворени за кандидатстване за родните фирми, разкри министърът на иновациите и растежа Александър Пулев. Той отчете, че през изминалите 2 години над 70% от малките и средни предприятия /МСП/ у нас са въвели иновации в бизнеса си. Това надвишава очакванията и е основание за оптимизъм за развитието на българските фирми, показва последното изследване на Изпълнителната агенция за насърчаване на малки и средни предприятия /ИАНМСП/ към Министерството на иновациите и растежа /МИР/.
Над 32% от компаниите считат, че имат приоритетна нужда от финансиране за технологичната модернизация. Отговорът на фирмите пряко кореспондира с първата отворена процедура „Технологична модернизация“ от Плана за възстановяване и устойчивост /ПВУ/ по линия на МИР. По мярката с бюджет 260 милиона лева бяха подадени повече от 2500 проекта. Вече са класирани за финансиране 953 фирми, които още март могат да получат първите плащания за обновяване на технологичния парк на предприятията си.
На второ място /23% от фирмите/ са поставили нуждата от финансиране за иновации. През март МИР ще отвори за кандидатстване първата процедура по новата програма „Конкурентоспособност и иновации в предприятията“ /ПКИП/ 2021-2027. Тя ще е в подкрепа на развойната дейност и разработването на иновации. Бюджетът й е 127 млн. лв. По мярката ще могат да кандидатстват малки и средни предприятия с до 499 служителя, както и големи с до 3000, но само в партньорство с малки и средни компании. Освен това, предстои още една финансова възможност за МСП – процедурата за внедряване на иновации. Тя е с бюджет над 293,4 млн. лв. Част от новите решения може да са разработени от самите предприятия специално за нуждите на производството им, а други – да бъдат заимствани и пригодени.
Анкетата на ИАНМСП сред собственици и ръководители на предприятия подрежда на трето място нуждата от финансиране за дигитализация като ключов елемент за по-голяма конкурентоспособност /над 12% от фирмите/. По приключилата за кандидатстване втора процедура по ПВУ „ИКТ решения и киберсигурност“ бяха обявени списъците с 1499 одобрени проектни предложения. Бюджетът е 30,6 млн. лв.
Данните от проучването показват още, че през 2022 г. най-силно негативно влияние върху бизнеса е оказала високата инфлация, политическата нестабилност и проблемите във веригите на доставки. Един от най-сериозните проблеми за българските компании в последните години се явява и липсата на квалифицирана работна ръка. От изследването прави впечатление, че въпреки динамичната обстановка над 60% изразяват оптимистични очаквания за развитие на бизнеса си.
Онлайн анкетата на Агенцията за малки и средни предприятия е проведена през януари 2023 г. сред над 500 компании. Те дадоха обратна връзка за развитието си през изминалата година в условията на редица неблагоприятни фактори като високата инфлация, политическата ситуация в страната, войната в Украйна, постпандемичната обстановка и други.