Над 50 000 нови строителни работници са необходими, за да се посрещнат нуждите на сектора, което много трудно ще се случи предвид демографските тенденции и с оглед, че в много други сектори има търсене на кадри. Това коментира изпълнителният директор на Центъра за енергийна ефективност ЕнЕфект д-р Драгомир Цанев по време на пресконференция, свързана с форума „Дни на енергийната ефективност и зелената енергия“. Именно това е сред темите, които ще се обсъждат на събитието.
„В момента сме в Бургас и на всички е ясно, че туристическият бранш няма да е много щастлив строителството да открадне кадрите от него. Отиваме и в другия спектър – при IT бранша, който също няма да е щастлив, макар че там може да се случи и с навлизането изкуствения интелект. Предизвикателството е да се прави повече с по-малко хора. За тази цел те трябва да са много добре квалифицирани и да познават много добре новите технологии“, обясни д-р Цанев.
Д-р Цанев представи съдържанието на форума, който ще продължи до 1 юни включително. Той е насочен към гражданите, но ще обхване и качеството на изпълнението на проектите, за което са отговорни професионалистите на всички равнища. По време на него ще има обучение на проектанти и квалифицирани специалисти. Ще бъдат засегнати всички елементи, касаещи енергийната ефективност в сградостроителството, защото според експерта технологичните промени са постоянни и трябва да сме в крак с тенденциите.
Гражданите ще могат да разберат за какво трябва да внимават при проектите за обновяване и какво трябва да знаят, когато решат да инвестират в собствени инсталации за възобновяема енергия.
Кулминацията е в съботният ден и е свързана със създаването на енергийна общност в Бургас.
Същевременно изпълнителният директор на Агенцията за устойчиво енергийно развитие инж. Ивайло Алексиев отбеляза по време на откриването, че това е среща на професионалната общност, които обменят идеи и информация за това какво се е случило от предходната среща. Той добави: „Всеки отнася със себе си нещо ново от тази професионална общност, което разпространява там, където е сферата му на активност. Тази традиция, която се поддържа вече 8 години, ще продължи, защото е изключително полезна. Събитията, които се случват в София невинаги и трудно стигат до цялата страна и е добре да има повече от едно място, където да има поле за изява на професионалистите от енергийната ефективност и на любопитните в областта на енергийната ефективност.“
Инж. Алексиев коментира и програмите: „Една голяма част от нещата, които бяха заложени в Плана за възстановяване и устойчивост, който беше основен двигател на проектите до момента, вече се случиха или са на някакъв по финален етап. По отношение на проектите за мерките за домакинства – мога да кажа следното – Първо първият етап беше сравнително пилотен, който целеше да види както интереса, така евентуално проблеми и недостатъци в структурирането на програмата. Той е на етап оценка и се надявам най-скоро да бъде финализиран въпреки натоварената работа на Министерство на енергетиката, защото там знаете има и много други проблеми, които са извън енергийна ефективност. Разчитам, че ще бъдат извадени поуките от първия етап и пренесени в документацията, която е за втория етап и ако се изпълни всичко, което е предвидено в Плана за възстановяване и устойчивост – той ще бъде по-голям, по-мащабен. Да се надяваме по същия начин, както първите програми за жилищно обновяване показаха на останалите домакинства, че има смисъл да се включат в такива проекти, сега и първият етап ще покаже на останалите домакинства, че също има смисъл да изграждат инсталации за собствено отопление.“