Над 715 млн. лева ще се инвестират в подобряване качеството на въздуха

0
24
Смог, замърсяване. Снимка: wikimedia commons
Смог, замърсяване. Снимка: wikimedia commons

Повече от 715 милиона лева ще бъдат инвестирани пряко в дейности и мерки за подобряване на качеството на въздуха по Програма „Околна среда“ /ПОС/ 2021-2027 г. Това стана ясно по време на работна среща вчера. На нея присъстваха заместник-министърът на околната среда и водите Ренета Колева, главният директор на главна дирекция Оперативна програма „Околна среда“ Галина Симеонова, кметове, зам.-кметове и представители на 21 общини.

Преди дни Европейската комисия /ЕК/ официално одобри новата програма, а министерството вече започна работа по подготовка на процедурите за кандидатстване, напомни зам.-министър Колева.

„Целта е в програмния период 2021-2027 г. да не допускаме забавяния, затова нека започнем с най-бързи темпове.“, настоя зам.-министър Ренета Колева. Според нея трябва да докажем пред ЕК, че усилията на България към подобряване на качеството на въздуха дават резултат, за което е нужно партньорство с общините.

„Надявам се всички да сме научили уроците си – очакваме решение от Съда на ЕС във връзка с превишенията на нормите на ФПЧ10, което неминуемо ще доведе до финансови санкции. МОСВ полага постоянни усилия за това да минимизираме щетите за бюджета колкото е възможно. Но за съжаление резултатите от мониторинга са факт – продължаваме да имаме общини с превишения на нормите за ФПЧ.“, допълни зам.-министър Колева.

Средствата по Приоритет „Въздух“ на ПОС 2021-2027 г. ще бъдат насочени към 21 общини с нарушено качество на атмосферния въздух, които са в обхвата на решение на Съда на ЕС от 2017 г. и са с регистрирани превишения на среднодневните норми и/или средногодишната концентрация на ФПЧ в периода 2017-2021 г.

По процедурата „За по-чист въздух“ ще се финансира подмяната на топлоуреди на дърва или въглища с екологични алтернативи. Основният източник на замърсяване на въздуха с ФПЧ е битовото отопление. За да получат безвъзмездно ново отоплително устройство, гражданите, живеещи в някоя от тези 21 общини, ще трябва да се съгласят да предоставят за рециклиране старите устройства на твърдо гориво. Процедурата с бюджет от 610 млн. лева ще бъде отворена за кандидатстване от страна на общините през първото тримесечие на 2023 г.

Процедурата „Зелена инфраструктура в градска среда“ ще подкрепя озеленяване на урбанизираните територии, включително възможност за инвестиции в иновативни подходи. Бюджетът от 105 млн. лева ще може да се инвестира в разширяване на съществуващи зелени площи, изграждане на зелени стени, облагородяване на „кални петна“ и др. Приоритетно това ще става с растителни видове с висока степен на поглъщане и/или задържане на фини прахови частици.

Всички 21 общини с нарушено качество на атмосферния въздух в периода 2017-2021 г. са: Асеновград, Благоевград, Перник, Столична община, Бургас, Велико Търново, Видин, Враца, Горна Оряховица, Димитровград, Кърджали, Ловеч, Монтана, Несебър, Пазарджик, Плевен, Пловдив, Русе, Смолян, Хасково и Шумен.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments