Надежда Дерменджиева: Нужна е социална промяна за самотните майки в България

0
154
Майка, дете
Снимка: Pixabay

Самотното родителство придобива все по-сериозни мащаби. В Европейския съюз /ЕС/ самотните родители са 15% от общия брой на семействата, а над 90% от тях са жени. Техният брой у нас е 360 000, 72 на 100 от които се намират на прага на бедността.

Европейските данни сочат, че 80% от самотните майки са принудени да се грижат за наследниците си съвсем сами, допълни специалистът. 

Надежда Дерменджиева, председател на Български фонд за жените, е на мнение, че бедността е единият проблем, пред който са изправени тези жени. Другият е, че те сякаш са невидими за обществото, макар и толкова реални. В ежедневието рядко се говори за тях и социалната система не е достатъчна подкрепяща. 

Според председателя на Фонда голяма част от самотните майки изпитват затруднение да си намерят работно място. Това се случва, защото не могат да си позволят да запишат детенцето си в детска градина или дори да имат – то не е било прието там.

Надежда Дерменджиева допълни пред „БНР“, че програмата по фонда „Шанс за невидимите супер майки“ продължава. Заложената в нея идея не е да се работи за социални помощи, тоест събиране на дрехи, храна или детски играчки, а да се върви в посока към социална промяна.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments