„Напоследък президентът все по-често излиза извън конституционно установената му роля да представлява единството на нацията. По-скоро действа като разделител и стимулира все по-противоположни становища в обществото. Излизайки извън институционалния говор, минава в полето на политическата критика.“
Това заяви народният представител от “Продължаваме промяната-Демократична България” Надежда Йорданова в интервю за „БНТ“.
“Изложените аргументи в конституционната жалба на президента са в рамките на професионалния език, докато публичното му говорене се превръща в политическа атака спрямо парламента”, коментира тя. Според бившия правосъден министър промените в Конституцията целят да засилят парламентаризма.
„Действително се установи, че в заложения механизъм в Конституцията се крие един квази скрит полупрезидентски модел, който в някои случаи може да сработи, но в други не“, допълни тя.
Във връзка с изтичането на крайния срок за предложения за конституционен съдия, Надежда Йорданова уточни, че парламентът започва да се занимава с попълването на персоналния състав на органите в Конституционния съд сега с идеята спорът за личностите и дебатът за Конституцията да не бъде поставен в залог за амбиции за постове или за обсъждане на конкретни персонални качества. И добави, че през март отново ще има попълване в Конституционния съд, тъй като процесът по Конституция е стъпаловиден с цел осигуряване на стабилитет и избягване на политическа доминация в един определен момент.
Йорданова посочи, че към момента не са водени разговори за председател на Народното събрание, който да заеме този пост след предстоящата ротация.
“Едно нещо е ясно – на 6 март 2024 г. изтича 9-месечният период, след който трябва да се направи ротация на премиерите на България. Конкретните детайли как точно това ще се случи, какви ще бъдат промените в кабинета, оглавяван от Мария Габриел, все още не са ясни, защото това е въпрос на разговори между парламентарните групи, които към настоящия момент не са започнали”, каза тя.
“Ние дължим на гражданите яснота. Кой взема решенията, как се вземат, как гарантираме те да бъдат изпълнени, съответно кой носи отговорност. 2024 г. ще бъде също трудна година, както за света, така и за нещата, които имаме да случим в България, защото еврозоната и довършването на интеграцията ни в Шенген са важни национални задачи, които няма как да постигнем, ако няма яснота как се формират политиките, как се изпълняват и кой носи отговорност за тях”, каза още Надежда Йорданова.