Още от първите дни на новото Народно събрание депутатите и министърът на правосъдието Надежда Йорданова работят по финализиране на законопроекта за промени в Комисията за противодействие на корупцията и отнемане на незаконно придобитото имущесто /КПКОНПИ/. Идеята е структурата да бъде разделена на две.
Едната ще бъде Антикорупционна комисия, а другата – такава, която да се занимава с незаконно придобитото имущество. Това съобщи пред „24 часа“ Надежда Йорданова.
Приоритет за новите управляващи ще бъде да се осигури и качествено правосъдие за гражданите, включително чрез намаляване на държавните такси. Министърът даде пример с правилото за 4% държавна такса върху граждански и търговски дела. Според нея това трябва да бъде преосмислено.
От думите на Йорданова стана ясно още, че промените в КПКОНПИ ще бъдат обсъдени през първите три месеца на 2022 година, след което ще се пристъпи и към изменения в техния състав.
Министърът обясни и как ще се осъществява борбата с корупцията по високите етажи на властта след закриването на спецправосъдието. Тя подчерта, че тази промяна не означава, че се премахва специализацията на самите прокурори, защото това е европейска и дори световна практика. Йорданова е категорична, че закриването на спецправосъдието не означава, че ще има изменения в начина на работа.
По отношение на Висшия съдебен съвет правосъдният министър каза, че е очевидно, че той вече не се ползва с доверието на обществото, защото не е успял да изпълни функциите си, които са му възложени от Конституцията и Закона за съдебната власт.
При опита за нова съдебна карта е била претърпяна истинска катастрофа. Същото се е случило и що се отнася до натовареността на магистратите. Затова министърът ще настоява новият при новият ВСС магистратите да не бъдат откъснати от тяхната работа. Те може да имат по-малка натовареност, но въпреки това да изпълняват своите функции.
Новите управляващи планират и други промени, които засягат главния прокурор. Те предвиждат неговият статут и функции да бъдат променени. Освен това ще бъде въведе механизъм, по който на него да му се търси отговорност, ако не изпълнява задълженията си и при извършването на престъпление.
Йорданова беше категорична, че ще продължи да настоява спрямо сегашният обвинител номер едно Иван Гешев да бъде използвана цялата строгост на закона и да му бъде търсена отговорност. Нещо повече. Ще се иска неговото предсрочно освобождаване, защото по думите на правосъдния министър с поредица от действия той е показал, че нарушава своите задължения.