
Пожарникари в Южна Корея се надпреварват да спасяват човешки животи и древни артефакти от най-големия пожар в историята на страната, цитира „Би Би Си“.
Най-малко 27 души са загинали досега, по данни на вътрешното министерство на страната, което прави пожара един от най-смъртоносните в Южна Корея. Други 32 души са ранени, някои от тях сериозно. Повечето от загиналите са били на възраст между 60 и 70 години, съобщават местните власти.
Смята се, че горските пожари, които за първи път избухнаха в югоизточния окръг Санчеонг преди почти седмица, са били предизвикани случайно от местни човешки дейности.
Подклаждани от силни и сухи ветрове, пожарите са се разпространили в няколко съседни окръга, включително Уайзонг, където в момента е най-големият от всички пожари.
Властите смятат, че пожарът е избухнал, докато опечалени са се грижели за семеен гроб на хълма. Пожарите са изгорили повече от 88 500 акра до момента – около половината от размера на Ню Йорк. Тъй като те продължават да се разпространяват, артефакти, включително дървени печатни блокове и картини, са преместени от големите храмове.
Властите следят отблизо за потенциални щети на два обекта, включени в списъка на ЮНЕСКО – Hahoe Village и Byeongsan Seowon в Андонг Сити. Пожарите вече са унищожили храма Гунса, който е построен през 618 г. и е един от най-големите храмове в провинцията.
Будистка архитектурна структура, считана за национално съкровище от династията Чосон (1392-1910), също е била унищожена, потвърдиха горските власти.
Десетки хиляди хора са евакуирани заради пожарите.
35-годишният Куон Йонг-чан заяви пред „Би Би Си“, че димът е изпълнил квартала му в Андонг и го е принудил да се насочи на север към Йечън.
„Щетите в Андонг са опустошителни и нашите съседи, които понесоха големи загуби, са в дълбоко отчаяние“, каза той.
Куон каза, че официалната информация, която е получил, е объркваща и че е получавал актуализации от страниците на местните власти в социалните мрежи. Той се опасяваше, че по-възрастните хора няма да имат достъп до тях.
Друг жител на Андонг, който помолил да не бъде назоваван, каза пред „Би Би Си“ Кореан, че къщата, в която семейството й е живяло повече от 30 години, е била „напълно изгорена“ само за няколко часа.
„Нищо не е останало. Дори не можеш да кажеш къде е била къщата“, казва тя. „Трудно е да видиш селото така“.“
Чанг Джунг Сук, която живее в окръг Чонгсонг, казва, че нейният пчелин е бил напълно унищожен от пожара.
„Видяхме много силни ветрове в деня, в който огънят се разпространи в нашето село. Беше трудно дори да стоим на едно място“, казва Джанг.
След кратка евакуация тя и съпругът й се върнаха, за да открият, че домът им е повреден, а бизнесът, който са изграждали в продължение на пет години и току-що са достигнали точката на стабилност, е изчезнал. Джан казва, че съпругът й не е могъл да сдържи сълзите си, когато е видял щетите.
„Аз съм на загуба. Трябва да измисля как да започна отначало“, каза тя.
Въпреки че времето рядко причинява горски пожари сами, то може да осигури условия, които помагат на горските пожари да се задържат и разпространяват.
Точно това се случи в Южна Корея. Температури, няколко градуса над нормата, съчетани със суха земя, силни ветрове и ниска влажност, доведоха до пожари, които според властите са запалени от човешка дейност.
Лий Хан-гьонг, правителствен служител, отговарящ за реагирането при извънредни ситуации, заяви, че „сме свидетели на реалността на климатичната криза, както никога досега“.
За още новини вижте ТУК
Присъединете се към нашия Телеграм