Бившият премиер на Малайзия Наджиб Разак бе признат за виновен по всичките седем обвинения в първия от няколко съдебни процеси, свързани с корупция за милиони. Неговата защита пледираше „невинен“ по обвиненията за злоупотреба с власт и доверие и пране на пари. Делото срещу Наджиб, който беше на министерския пост от 2009 г. до 2018 г., беше определено като тест за ефективността на антикорупционните усилия на Малайзия. Скандалът около Малайзийския държавен фонд за развитие разкри глобална мрежа от измами и корупция, пише „BBC“.
…
„След като разгледах всички доказателства в този процес, установявам, че Прокуратурата е доказала успешно своето дело, за което нямам никакви съмнения.„, заяви пред Върховния съд в столицата Куала Лумпур съдия Мохамад Назлан Мохамад Газали.
Какви бяха обвиненията?
Присъдите бяха съсредоточени върху скандалните 42 милиона рингита (10 милиона долара, 7,7 милиона лири), прехвърлени от инвестиционния фонд в частните сметки на тогавашния премиер. Наджиб отрича всякакви неправомерни действия и твърди, че е бил подведен от финансовите си съветници – по-специално финансиста Джо Лоу. Самият Джо Лоу също е обвинен както в САЩ, така и в Малайзия, но поддържа тезата за своята невинност.
Защитата на Наджиб твърди, че той е бил подведен и е вярвал, че средствата в сметките му са дарени от саудитското кралско семейство, а не присвоени от Държавния фонд. Обвиненията предвиждат лишаване от свобода от 15 до 20 години затвор. Преди присъдата политикът заяви, че ще обжалва, ако бъде признат за виновен.
Какъв е скандалът с Държавния фонд за развитие?
Фондът за развитие на Малайзия е създаден през 2009 г., когато Наджиб Разак беше министър-председател, за да стимулира икономическото развитие на страната. През 2015 г. бяха повдигнати въпроси около дейността на организацията, след като ясно, че има пропуснати плащания, дължими суми на банки и притежатели на облигации.
Малайзийските и американските власти твърдят, че 4,5 милиарда долара са били незаконно присвоени от фонда и отклонени в частни сметки. Липсващите пари са свързани с луксозни недвижими имоти, частен самолет, произведения на Ван Гог и Моне и дори холивудския успешен филм „Вълкът от Уолстрийт“.
Миналата седмица американската банка „Goldman Sachs“ постигна споразумение на стойност 3,9 милиарда долара с правителството на Малайзия за ролята си в многомилиардната корупционна схема. Споразумението е свързано с обвиненията, че банката е подвела инвеститорите, като е помогнала за набирането на 6,5 милиарда долара за въпросния фонд.
В какво друго е обвинен Наджиб?
Бившият премиер беше оневинен по всички обвинения от малайзийските власти, докато все още беше на поста си. И все пак обвиненията изиграха ключова роля в неговото предизборно поражение през 2018 г., а новото правителство бързо възобнови разследванията по случая Държавния фонд за развитие на страната.
Въпреки че присъдата, обявена днес е първата категорична от поредицата съдебните процеси, водени срещу него, тя не е най-значимата. Отделен процес, започнал миналия август, разглежда обвиненията, че бившият премиер е получил незаконно 2,28 милиарда ринггита от Държавния фонд за развитие между 2011 и 2014 г. Съпругата му Росмама Мансор също е изправена пред обвинения за пране на пари и укриване на данъци, за които тя твърди, че не е виновна.