Наемите падат, а жилища и търговски площи остават празни заради пандемията

0
119
Жилищна сграда
Снимка: Pixabay

Наемите са паднали с поне 10 на 100, спад има и при наетите краткосрочно апартаменти с цел туризъм. Голяма част от жилищата около университетските звена съвсем са се опразнили вследствие на пандемията. Това заяви пред „БНР“ Добромир Ганев, председател на Националното сдружение „Недвижими имоти”.

Причината за негативните последици от COVID кризата безспорно са засегнали всички сектори в социалния живот на страната. 

Част от заетите в IT индустрията са напуснали своите домове в столицата и са се върнали по родните си места. Тъй като работата им предлага вариант, при който могат да осъществяват трудовата си дейност от вкъщи, при така наречения „home office“, те са избрали да си спестят излишен разход за квартира.

Забелязва се отражението на „коронавирусната година“ и при основните търговски улици в големите градове, допълни Ганев. Освободени са редица площи на обекти, които или са фалирали, или временно са преустановили своя бизнес.

По данни на Националния статистически институт (НСИ) е отчетен ръст с 8.6% при продажбените цени на жилищните имоти през последното тримесечие на 2020 спрямо същия период през предходната 2019 година.

За София числата са малко по-високи – около 11.3% за вече съществуващи имоти и малко над 4.5% за нови такива. Повишението в Пловдив е значително по-малко – само 3.2%.

Експертът смята, че все по-осезаема става тенденцията на преориентиране от по-големите към по-малките населени места и дори към селата. Хората избират тях, защото от една страна са по-спокойни, а от друга – качеството на живот откъм здравословна гледна точка е по-високо, тъй като има повече отворени пространства и по-добра екосреда.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments