Нагорни Карабах: Примирието между Армения и Азербайджан е нарушено минути след обявяването му

0
97
Военни сили
Снимка: Pixabay

Армения и Азербайджан се обвиниха взаимно в нарушаване на споразумението за прекратяване на огъня в спорния регион Нагорни Карабах. И двете страни се споразумяха за обявяване на примирие, което трябваше да влезе в сила в полунощ местно време в събота, пише „BBC“.

Говорител на арменското министерство на отбраната обаче заяви, че Азербайджан е прекъснал примирието само четири минути след обявяването му, като е изстрелял артилерийски снаряди и ракети. По-късно Азербайджан на свой ред заяви, че Армения е нарушила примирието само след две минути. И двете страни подписаха примирието с посредничеството на Русия миналата събота. Въпреки това сблъсъците между тях продължиха.

Миналия месец размириците ескалираха на територията, която е международно призната като част от Азербайджан, но се ръководи от етнически арменци. До този момент загиналите са стотици. Това са най-тежките прояви на насилие в региона, откакто шестгодишната война за правомощия над територията завърши с прекратяване на огъня през 1994 г. По-рано в събота и двете нации продължиха да си отправят взаимни обвинения, свързани с нарушения на примирието, договорено с посредничеството на Русия, миналия уикенд. Вероятно ще останат съмнения относно по-нататъшните действия, след последните изявления на високопоставените служители.

Какво е последното споразумение?

И двете страни потвърдиха хуманитарното примирие, въпреки че по въпроса не бяха дадени много подробности.

Външното министерство на Азербайджан заяви, че решението се основава на изявления на президентите на САЩ, Франция и Русия, представляващи Минската група на ОССЕ – орган, създаден през 1992 г. и председателстван от трите страни за посредничество в конфликта в Нагорни Карабах. Ана Нагдалян, говорител на външното министерство на Армения, обяви същото в своя публикация, като добави, че приветства усилията за „прекратяване на огъня и смекчаване на напрежението“ в зоната на конфликта. Руският външен министър Сергей Лавров, който договори споразумението от миналия уикенд, проведе дискусии с високопоставени лица и от двете страни в събота и заяви, че трябва да „се спазват стриктно“ разпоредбите от по-ранното споразумение. Френският президент Еманюел Макрон се съгласи с тази позиция, заявявайки, че страната му ще обърне „голямо внимание“ на прекратяването на огъня в спорната територия.

Какво е най-новото от мястото на конфликта?

Врагът изстреля артилерийски снаряди в северната посока от 00:04 до 02:45 ч. в събота, както и ракети в южната посока от 02:20 до 02:45 ч.“, заяви в Twitter говорителката на Министерството на отбраната на Армения – Шушан Степанян. По-късно тя каза още, че Азербайджан е предприел нападение в южната част на Нагорни Карабах и вчера сутринта. „Има жертви и ранени от двете страни.“ В разговор с „BBC“ външният министър на Армения Зохраб Мнацаканян заяви, че страната му не е отговорна за нарушаването на примирието и обвини Азербайджан, че не се интересува от мерките за потушаване на напрежението.

Междувременно Хикмат Хаджиев, съветник по външната политика в президентството на Азербайджан, обвини Армения за подновените военни действия. Азербайджан обвини Армения в ракетен удар, извършен в ранните часове в събота, при който са загинали поне 13 цивилни граждани, а 45 други са били ранени в Ганджа, град  който се намира далеч от фронтовите линии. По-рано изявление на външното министерство на страната обвини Армения в „умишлено и безразборно обстрелване на цивилни лица„. Арменските власти от своя страна отрекоха нападението и обвиниха Азербайджан в нападение над техни райони, които не са част от „бойното поле“.

Степанян публикува видео във Facebook, което според нея ясно показва опустошението в района на Нагорни Карабах, обвинявайки азербайджанските въоръжени сили в извършване на атаки със снаряди срещу цивилни лица в различни райони, включително столицата на Нагорни Карабах, Степанакерт.

Нагорни Карабах – ключови факти:

  • Планински регион с площ около 4 400 кв. км, (1 700 кв. мили).
  • Традиционно обитаван от християнски арменци и мюсюлмански турци.
  • По съветско време регионът става автономна област в рамките на република Азербайджан.
  • Международно е призната като част от Азербайджан, но по-голямата част от населението се състои от етнически арменци.
  • Приблизително един милион души са били изселени заради войната през 1988-1994 г., а около 30 000 са били убити.
  • Сепаратистките сили са превзели допълнителна територия около анклава в Азербайджан през войната, водена през 90-те години.
  • Обстановката е сравнително спокойна след прекратяването на огъня през 1994 г.
  • Турция открито подкрепя Азербайджан.
  • Русия има военни бази в Армения.
Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments