Археологически находки, намерени при строителството на АМ „Хемус“ и Видин-Монтана, са част от експонатите в националната изложба „Българска археология 2020“. Традиционната експозиция с най-интересните и впечатляващи проучвания е в Националния археологически институт с музей при БАН, съобщават от пресцентъра на АПИ.
Между 11 февруари и 2 май в залите на музея ще може да се видят накити, монети и инструменти от римската, късноантичната и средновековната епохи, открити от археолозите при строителството на пътни обекти. При проучването на некропол в района на с. Слана бара, по трасето на пътя Видин – Монтана, са намерени бронзови и сребърни пръстени, а от друг археологически обект край с. Синаговци, на територията на античния римски град Рациария, са открити сребърни монети. Една от тях е с изображението на Марк Антоний, а на друга е император Хадриан (117-138).
Накити от Късния халколит, втората половина на V хил. пр. Хр., са намерени в некропол край с. Градище в област Шумен. Той е проучен при строителството на участък от автомагистрала „Хемус“. Желязна брадва от XI-VI в. пр. Хр е открита при разкопките в района на Угърчин.
През тази година за археологически проучвания на изграждащите се големи проекти от бюджета на Агенция „Пътна инфраструктура“ са предвидени близо 5 млн. лв. За опазване на културно-историческото наследство ще продължи проучването по автомагистралата, както и на път I-1 Видин – Ружинци – Монтана. Ще бъде извършвано археологическо наблюдение и при строителството на северния обходен път на Бургас.