Най-важното от изминалата седмица: Арест на антимафиот, политически ултиматуми и протест на земеделците

0
117
Колаж
Колаж. Снимка: Скрийншоти

Седмицата започна с мащабна операция в Главна Дирекция „Борба с организираната престъпност“ /ГДБОП/ и Държавна агенция „Национална сигурност“ /ДАНС/. Тя е стартирала по сигнал от чужда партньорска разузнавателна служба за шпионска дейност в полза на Русия и продължи през целия ден, като първоначално бе задържан антимафиотът Георги Караколев, наблюдаван в рамките на няколко месеца. Той е разполагал с данни за разследвания на руски фирми и ги е предавал на бивш дипломат със санкционен режим. Това доведе до рокада по върховете на МВР. Във вторник директорът на Дирекция „Вътрешна сигурност“ Георги Георгиев бе отстранен от длъжност. Срещу него е образувано дисциплинарно производство. В четвъртък бе решено Караколев да остане под домашен арест.

Георги Караколев
Георги Караколев. Снимка: Георги Караколев, Facebook

Друго събитие, което беляза първите дни на февруари, е националният протест на земеделците. От Националната асоциация на зърнопроизводителите /НАЗ/ обявиха:

„След състоялата се среща на 4 февруари в Министерския съвет между бранша и властта регионалните сдружения от НАЗ единодушно взеха решение, че предложението на държавата е незадоволително и неприемливо.“

Припомняме, че едно от предложенията на управляващите бе да бъдат подпомагани само стопанства, които могат да докажат, че имат загуба за 2023 година. Това обаче не се хареса на част от сектора. И така в понеделник част от земеделските организации излязоха на протест пред ресорното министерство. Те настояха за цялостна промяна при финансирането на бранша и за оставката на министъра на земеделието Кирил Вътев. Земеделският протест стана причина премиерът акад. Николай Денков да не замине в САЩ. Все пак страната ни ще бъде представена от трима министри – на финансите, на икономиката и на енергетиката.

Протести
Протести. Снимка: Българска аграрна камара – БАК, Facebook

На 6 февруари официално стартира националният протест, като земеделците блокираха ключови пътни артерии. За 8 часа беше затворена границата ни с Румъния при „Дунав мост 2“ край Видин и в двете посоки на моста. Тежки машини блокираха пътя към ферибота Оряхово – Бекет – Мизия, както и АМ „Тракия“ край Стара Загора. Демонстрациите им продължиха до петък включително. В крайна сметка в петък властта и протестиращите си стиснаха ръцете.

Да се създаде комисия в парламента, която да провери дейността на групата на Мартин Божанов – Нотариуса – писмо с това предложение са изпратили от Антикорупционния фонд /АКФ/ до председателите на парламентарните групи в 49-то Народно събрание в понеделник. Впоследствие от ДПС също предложиха да има комисия, която да разнищи престъплението, което се прие от управляващите партньори. Окончателно решение за създаването на подобна комисия бе взето в сряда.

Народно събрание
Народно събрание. Снимка: Архив

Във втория ден на седмицата стана ясно, че Одринският съд е решил убиецът на граничния полицай Петър Бъчваров – Енгин Ергуван да лежи доживот в затвора. Магистратите са му определили и 12 години за опита за убийство на българския военнослужещ Рашко Рашков, който е бил в наряд с жертвата и 6 месеца за нанесените щети по служебна кола на Министерството на вътрешните работи. Присъдата е само за единия от двамата подсъдими. Брат му Мустафа Ергуван получи условна присъда и ще бъде под контрол на съда.

Възникна и високо напрежение между партиите в управлението. Причината – постът на външен министър след ротацията. В сряда лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов определи премиерът акад. Николай Денков като един добър вицепремиер и министър на образованието. Същевременно съпредседателят на коалицията „Продължаваме Промяната – Демократична България“ Кирил Петков заяви: „Трябва да има пълна ротация между Николай Денков и Мария Габриел“. В четвъртък Борисов даде крачка назад, като заяви, че е готов на компропис за името, но не и за поста в Министерството на външните работи /МВнР/. На следващия ден обаче той постави условие на партньорите си във властта – Мария Габриел – премиер, както и да запазят поста на външен министър, а в противен случай – избори 2 в 1 на пролет – парламентарни и европейски избори.

Столичен общински съвет
Снимка: Столичен общински съвет, Facebook

В четвъртък от осмия път бе избран временен председател на Столичния общински съвет. Предвижда се Цветомир Петров от „Продължаваме Промяната – Демократична България – Спаси София“ да бъде на поста поне до юли. В резултат на това в петък групата на ПП „Възраждане“ в парламента се разцепи. От „Позитано“ 20 пък съобщиха, че ръководството на БСП сваля доверие от общинските съветници в София – „те не представляват вече БСП, а само себе си“.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments