Възможно ли е ГЕРБ-СДС и „Продължаваме Промяната – Демократична България“ /ПП-ДБ/ да постигнат консенсус за общ коалиционен кабинет или България ще отиде на нови предсрочни парламентарни избори? Под този въпрос премина цялата изминала седмица и така окончателен отговор не беше получен.
В понеделник президентът Румен Радев връчи първия мандат на Мария Габриел. Това се случи, след като без прецедент най-голямата парламентарна политическа сила отиде на „Дондуков 2“ с 13 минути закъснение. Знаково с ГЕРБ-СДС при президента се явиха и ротационните им партньори от ПП-ДБ.
Държавният глава изчака мълчаливо преговарящите страни, а след това връчи папката с властта на Габриел, като ѝ напомни, че срокът по Конституция е 7 дни.
„Поемем мандата с чувство на отговорност за това че България има нужда от стабилност, но стабилност, която се гради на ясни принципи, публичност, споделена отговорност и равнопоставеност към тези които решават да носят отговорността за България. Бих искала да ви помоля да седнем, за да обсъдим някои допълнителни информации с вас“, заяви Габриел.
Разговорът с Радев продължи кратко, а след него кандидатът за премиер обясни, че 7 дни са много и следващото денонощие е решаващо. След получаването на мандата двете политически сили се събраха отново на преговори в парламента.
Минути след 16:00 часа във вторник имаше кратък момент на облекчение, последван от недоумение – Габриел върна изпълнен мандата за съставяне на кабинет на президента Румен Радев. Според него тя е премиер и външен министър, а акад. Николай Денков – вицепремиер и министър по европейските въпроси. Сред новите имена в досегашния кабинет има 4 ярки политически предложения от ГЕРБ – Христо Гаджев е предложен за военен министър, Жечо Станков – на енергетиката, действащият председател на парламента Росен Желязков е предложен за министър на иновациите, а Ивелина Василева е предложението за министър на екологията.
Малко след това стана ясно, че този състав не е бил одобрен от ПП-ДБ. Междувременно обаче държавният глава подписа указ и така е дадена зелена светлина за гласуването на този състав на Министерския съвет в парламента. Ситуацията е без аналог в българската политическа история и сега въпросът е какви могат да бъдат ходовете оттук нататък.
Последваха реплики, които отвориха още по-дълбока пропаст между преговарящите партии. Кирил Петков заяви, че е имал „базово доверие“ на Габриел, но то е било безвъзвратно загубено. Според него „тя се подаде на натиск на Борисов и предполагам и на натиска на Пеевски“.
„Тя днес показа, че няма качествата да бъде премиер. Жал ми е за нея, а за г-н Борисов ме е срам“, добави той.
„Видяхме селски тарикатлъци“, заяви от своя страна Асен Василев. „Това показва, че г-жа Габриел вече не е част от решението, а е част от проблема – може би най-новото и най-красивото лице на мафията в България.“
В сряда по време на брифинг Мария Габриел обяви, че очаква извинение за епитети и обидите.
„Преди 9 месеца в една странна конфигурация взехме решения да има правителство. Изкарахме 9 месеца през което време дадохме десетки пресконференции с колегите от ПП-ДБ. Когато използваш такива епитети, както те снощи, показваш истинско лице. Дадените от вчера отказ са в нарушение на договорката ни, че тези кабинети ще работят за 18 месеца Винаги сме се придържали към решенията на изпълнителната комисия и парламентарната група. Изхождайки от характерите на множество лидери ние преценихме, че ако искаме да има правителство, трябва да изработим такъв преговорен екип, за да може да се стигне до правителство. Още преди месец сме разговаряли с Кирил Петко за рокадите в кабинета. Листът ми е на бюрото“, заяви лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов.
Според Борисов за службите двете политически сили не са постигнали споразумение, защото те били интегрирани много добре с тези на западните служби.
В четвъртък и двете коалиции призоваха другата страна да направи ход за преговори. В последния работен ден акад. Денков разкри, че е написал на Габриел:
„Така не се прави!“
И призова: „Затова се надявам ГЕРБ да се откаже от тази авантюра и да седнем отново на масата на преговорите. Аз лично не съм се чувал с никого от страна на ГЕРБ. Това, което знам от Кирил Петков е, че вчера се е опитал да осъществи контакт с Борисов, но Борисов се е скрил.“
Опозицията остро разкритикува участниците в преговорите за правителство. Чуха се и призиви за предсрочни парламентарни избори.
Седмицата беше белязана и от трагедия в Казанлък – 10-годишно момченце почина на спортна площадка, разположена в двора на СУ „Екзарх Антим I“. Според очевидци четвъртокласникът играел на двора, когато внезапно се свлякъл. Лекарят от пристигналата линейка само констатирал смъртта. Предполага се, че най-вероятно става въпрос за здравословен проблем, но се очаква след аутопсията да стане ясна точната причината за смъртта. По случая се води разследване.
Синодна палата. Снимка: Българска православна църква – Българска патриаршия, Facebook
През тази седмица стана ясно още, че изборите за патриарх ще бъдат на 30 юни, а за митрополит на Сливен на 26 май. На 20 юни ще бъде свикано заседание на Светия Синод, на което ще бъдат избрани трима епархийски митрополити – кандидати за патриаршеския престол. Те трябва да отговарят на изискванията по чл. 40 от УБПЦ-БП. Според текста избираемият за Български патриарх и Софийски митрополит трябва да е епархийски митрополит на Българската православна църква; да е навършил 50 години и да е управлявал епархия като митрополит поне 5 години.
В сряда бившият главен прокурор Сотир Цацаров се яви на изслушване на заседание на Висшия съдебен съвет. То беше по негово желание и е за дейността на показно убития Мартин Божанов-Нотариуса.
„Не познавам Мартин Божанов, не съм го виждал, не съм имал съпричастност към групата около него“, обяви в едночасовото си изложение Цацаров и добави, че няма никакво отношение към задържането на Веселин Денков.
Припомняме, че името на Цацаров бе споменато при изслушването на Бакалова и партньорът ѝ Веселин Денков във временната парламентарна комисия по случая „Нотариуса“.
През изминалата седмица в България беше върнат Рангел Бизюрев, който е обвинен за убийството на 24-годишния Димитър Малинов от пловдивското село Цалапица. Той беше екстрадиран от Дания, където избяга след престъплението, станало през лятото на миналата година. В съдебната зала той призна за 4 удара в тялото на Митко и обясни, че в основата на конфликта стои обида. В крайна сметка съдът го остави за постоянно в ареста.
В петък стана ясно, че е взето окончателното решение САЩ да изгради седми и осми блок на АЕЦ „Козлодуй“.