На 24 февруари се навършиха 2 години от началото на руската инвазия в Украйна и няма изгледи войната да приключи скоро. Дългата 1000 километра фронтова линия не се е променяла значително от месеци. Досега Русия е окупирала 18% от украинската територия и е обявила 4 области за свои. През изминалия понеделник стана ясно, че руските войници имат пълен контрол над коксовия завод край Авдеевка, който представлява голям индустриален комплекс, северозападно от града. Превземането му премести фронта с около 9 км. Това е най-значителната промяна, откакто Русия превзе Бахмут през пролетта на 2023 г., като и двете населени места бяха напълно разрушени.
Продължава и ежедневният руски обстрел на градовете и инфраструктурата на страната. Повече от 500 000 души са убитите и ранените от двете държави. Невъзможно е да се направи реална оценка за броя на руската инвазия в Украйна. Над 6 млн. украинци са избягали за граница, а евентуалното възстановяване на страната към днешна дата се изчислява на 486 милиарда долара. Войната доведе на инфлация и икономически проблеми в Европа. След 30 години на демилитаризация агресията в Русия стана причина европейските държави да обсъдят мащабно превъоръжаване.
В последния работен ден стана ясно, че САЩ, Европейският съюз /ЕС/ и Великобритания ще наложат нови санкции срещу Русия.
„Днес обявявам над 500 нови санкции срещу Русия заради продължаващата война за завладяване на Украйна и заради смъртта на Алексей Навални, смел активист за борба с корупцията и най-яростния опозиционен лидер на Путин“, се казва в прессъобщение на американския президент Джо Байдън.
„Нашият международен икономически натиск означава, че Русия не може да си позволи тази нелегална инвазия. Нашите санкции лишават /руския президент Владимир/ Путин от ресурсите, които са му така необходими“, се казва в изявление на британския външен министър Дейвид Камерън.
Същевременно водещата новина през изминалата седмица беше желанието на близките на руския опозиционер Алексей Навални да видят тялото му и да организират достойно погребение. В понеделник съпругата му Юлия публикува тяхна обща снимка в Instagram, под която написа „Обичам те“. На кадрите се вижда как те са допрели глави и гледат представление. В емоционално обръщение към руснаците вдовицата обеща да продължи делото му и призова сънародниците си да се борят с режима на Владимир Путин в името на свободата.
Вижте тази публикация в Instagram.
В началото на седмицата семейството на критика започна да търси тялото му. Майка му Людмила Навалная публикува видеообръщение към Владимир Путин, публикувано YouTube канала на Алексей Навални, в което казва:
„Зад гърба ми се намира изправителна колония номер 3 „Полярен вълк“, където на 16 февруари почина моят син Алексей Навални. 5 ден не мога да го видя, не ми дават тялото му и даже не ми казват къде се намира. Обръщам се към вас, Владимир Путин. Решението на този въпрос зависи само от вас – нека да видя сина си най-накрая. Настоявам тялото на Алексей да ми бъде предадено незабавно, за да мога да го погреба достойно!“
В четвъртък стана ясно, че Людмила Навалная е видяла трупа на сина си. Тя отново публикува видео, в което казва, че са й дали ултиматум погребението да бъде „тайно“. И добавя:
„По закон те са длъжни да ми дадат тялото на Алексей, но до този момент не са го направили. Вместо това те ме изнудват и ми казват кога и как трябва да бъде погребан Алексей. Това е незаконно. Те получават нареждания или от Кремъл или от централния разследващ комитет, при който се намирам в момента.“
През изминалата седмица от Европейската комисия /ЕК/ представиха така наречената „Бяла книга“, която е посветена на овладяването нуждите на Европа от цифрова инфраструктура. Според последните данни в момента в ЕС функционират над 60 големи и средни телеком оператори, докато в САЩ и Китай по-големите играчи са само трима. Страната ни е сред примерите за силно фрагментиран пазар. Така европейският сектор се намира в неблагоприятна позиция преди фундаменталната промяна на пазара. Тя е подхранена от технологичното развитие на мрежите поради невъзможността на десетките малки играчи да финансират промяната. ЕК призна факта и представи новата си политика.