Падането на моста „Франсис Скот Кий“ /Francis Scott Key Bridge/ в американския град Балтимор, щата Мериленд се превърна водещата световна тема през изминалата седмица. Във вторник съоръжението рухна във водата, след като товарен кораб се блъсна в него. Няколко превозни средства са се движили по моста, дълъг над 2,6 километра, когато е паднал, след като корабът се е ударил в подпора. Длъжностни лица твърдят, че плавателният съд е имал „проблем със захранването“ и е подал сигнал за помощ малко преди удара.
Осем строителни работници са били на моста, когато е станал инцидентът. Двама са били извадени още първия ден и транспортирани в болница, където единият е починал, а другият е изписан. Други двама са намерени мъртви. Останалите са в неизвестност и се предполага, че са починали.
Товарният кораб е стабилен и не е потънал, но има над 1,5 милиона галона мазут и смазочно масло на борда, които представляват риск. Губернаторът на Мериленд Уес Мур каза, че 8000 работни места може да бъдат засегнати от срутването и нарече инцидента „глобална криза“.
„Националната икономика и световната икономика зависят от пристанището“, каза той, отбелязвайки, че миналата година през него са преминали товари на стойност 80 милиарда долара.
Същевременно седмицата започна с руско въздушно нападение с дронове над украинския град Одеса, което е нанесло щети по инфраструктура и части от града са без електрозахранване. През изминалата неделя руска атака засегна подземно газово хранилище в Украйна като част от вълната от удари срещу енергийната инфраструктура на страната.
Украинският президент Володимир Зеленски обяви, че най-трудни са усилията за възстановяване на електроснабдяването в Харков. В неделното си видеообръщение той каза, че 200 000 жители на Харков са без надеждно електроснабдяване и в резултат на това в града е наложен режим на тока, докато електрическата мрежа е възстановена в останалите райони.
От най-голямата украинска частна енергийна компания съобщиха, че режим на тока е наложен и в Одеса, като е било засегнато и пристанището.
„Ситуацията остава трудна“, написа ДТЕК в Телеграм, добавяйки: „За да се намали натоварването на мрежата, днес в града няма да работи електрическият транспорт, промишленото потребление също е ограничено.“
Администрацията на Одеса съобщи в социалните мрежи, че градът и регионът са били нападнати от няколко вълни руски дронове.
В понеделник Съветът за сигурност на ООН прие първата резолюция за спиране на огъня в ивицата Газа по време на свещения за мюсюланите месец Рамазан. Решението е важна и необходима първа стъпка за спирането на насилието, предотвратяване на жертвите сред цивилното палестинско население и даването на възможност за доставка на хуманитарна помощ в анклава.
С приетата вчера резолюция Съветът за сигурност за първи път от началото на конфликта призова “Хамас” и Израел към незабавно прекратяване на огъня, както и към безусловно освобождаване на всички държани от палестинското движение заложници. Досега най-силният орган на ООН не успяваше да приеме призоваваща за примирие резолюция, заради несъгласието на членове с право на вето като Съединените щати, Русия и Китай. По време на гласуването в понеделник САЩ се въздържаха, а останалите членове гласуваха “за”.
Решението идва след близо половин година на война, започнала на 7 октомври, когато “Хамас” и други палестински фракции нападнаха Южен Израел убиха близо 1200 души и взеха над 240 заложници, а Тел Авив отвърнаха с военна операция по въздух и земя.
Нападението на концертна зала в „Крокус сити хол“ край Москва на 22 март, при което бяха убити поне 139 души, също попадна във фокуса. В сряда руският президент Владимир Путин заяви, че се надява прокуратурата да направи всичко възможно, за да гарантира, че нападателите ще бъдат справедливо наказание.
По време на заседание на съвета на главната прокуратура главният прокурор на страната Игор Краснов определи нападението като „ново предизвикателство“ за цялата правоприлагаща система. По думите му на първо място става дума за защитата на обекти с масово пребиваване на хора и предложи да бъдат актуализирани предписанията за осигуряване на безопасността на такива места. Краснов също така призова стратегическите предприятия да бъдат снабдени със защита срещу дронове.
На заседание на съвета на Главната прокуратура президентът на Русия заяви, че е нужно да се засили работата на прокурорите за защита на правата на гражданите. Той изтъкна, че „всички въпроси, които определят качеството на живот, благосъстоянието на руските семейства и на всеки човек, трябва да бъдат приоритет“.
На този фон в сряда украинският президентът подписа указ за уволнението на Олексий Данилов от поста на секретар на Съвета за национална сигурност и отбрана /СНСО/ на Украйна. С друг указ той назначи на мястото на Данилов досегашния ръководител на службата за външно разузнаване на страната Олександър Литвиненко. Той на свой ред ще бъде заменен начело на външното разузнаване от Олег Ивашченко.
В сряда вечерта хиляди унгарци протестираха в Будапеща срещу кабинета на премиера Виктор Орбан. Недоволството бе предизвикано от обвинения във вземане на подкупи и корупция, отправени срещу членове на правителството. Демонстрацията беше организирана от Петер Мадяр – бившият съпруг на бившата министърка на правосъдието Юдит Варга. Мадяр нарича Орбан „ръководител на мафиотската държава“.
В четвъртък стартира 36-часовата стачка на служителите на австрийските авиолинии (Austrian Airlines). Според решението на синдиката „Вида“ в четвъртък и в петък ще отпаднат общо 400 полета. Засегнати са най-вече летищата във Виена, Инсбрук, Грац и Клагенфурт, както и около 50 000 пътници, сочат данни на авиокомпанията. Профсъюзът настоява за по-добра оферта от страна на работодателите, но компанията засега остава твърда. По-конкретно кабинният екипаж на австрийските авиолинии настоява заплатите им да бъдат изравнени с тези на компанията майка „Луфтханза“.