Най-високопоставеният дипломат на Саудитска Арабия заяви, че тя няма да признае Израел без път към създаването на палестинска държава

0
74
Война в Газа
Война в Газа. Снимка: Pixabay

Висшият дипломат на Саудитска Арабия заяви, че кралството няма да нормализира отношенията си с Израел и няма да допринесе за възстановяването на Газа без надежден път към палестинска държава – нещо, което не се харесва на израелското правителство, съобщава “CNN”.

Забележките на принц Файсал бин Фархан в интервю за “CNN”, излъчено късно в неделя, са едни от най-директните досега от саудитски официални лица.

Израелският министър-председател Бенямин Нетаняху – който е изправен пред нарастващ вътрешен натиск заради тежкото положение на израелските заложници, включително гневен протест по време на заседание на парламентарна комисия в понеделник – отхвърли палестинската държавност и описа планове за безсрочен военен контрол над Газа.

Спорът за бъдещето на Газа – тъй като войната все още бушува и не се вижда нейният край – противопоставя Израел на неговия главен съюзник САЩ, както и на голяма част от международната общност, и представлява основна пречка за всякакви планове за следвоенно управление или възстановяване на бедния крайбрежен анклав, в който живеят 2,3 милиона палестинци.

Преди нападението на „Хамас“ срещу Израел на 7 октомври, което предизвика войната, САЩ се опитваха да постигнат знаково споразумение, според което Саудитска Арабия ще нормализира отношенията си с Израел в замяна на американски гаранции за сигурност, помощ за създаване на гражданска ядрена програма в кралството и напредък в разрешаването на израелско-палестинския конфликт.

През септември Нетаняху заяви, че Израел е „на прага“ на такова споразумение, което според него ще промени Близкия изток. В интервюто за „Fareed Zakaria GPS“ на „CNN“ водещият попита:

„Казвате ли недвусмислено, че ако няма надежден и необратим път към създаването на палестинска държава, няма да има нормализиране на отношенията между Саудитска Арабия и Израел?“

„Това е единственият начин, по който ще получим полза“, отговори принц Фейсал. „Така че, да.“

По-рано в интервюто, на въпроса дали богатата на петрол Саудитска Арабия ще финансира възстановяването на Газа – където израелската офанзива причини безпрецедентни разрушения – принц Фейсал даде подобен отговор.

„Докато сме в състояние да намерим път към решение, резолюция, път, който означава, че няма да сме отново тук след година или две, тогава можем да говорим за всичко“, заяви той и добави:

„Но ако просто се връщаме към статуквото преди 7 октомври по начин, който ни подготвя за нов кръг от това, както сме виждали в миналото, не сме заинтересовани от този разговор.“

Палестинците се стремят към държава, която да включва Газа, окупирания от Израел Западен бряг и анексирания Източен Йерусалим – територии, които Израел завзема по време на войната в Близкия изток през 1967 г. От друга страна Израел разглежда целия Йерусалим като своя столица, а Западния бряг – като историческото и библейско сърце на еврейския народ. Израел е построил десетки селища в двете територии, в които живеят стотици хиляди еврейски заселници. Последният от няколкото кръга мирни преговори се провали преди близо 15 години.

Над 25 000 убити в Газа

Настоящата война между Израел и „Хамас“ – петата и засега най-смъртоносна – започна, когато палестинските бойци пробиха отбраната на Израел и вилняха в няколко близки общини, като убиха около 1200 души, предимно цивилни, взеха около 250 души за заложници и разрушиха чувството за сигурност на израелците.

По данни на Министерството на здравеопазването в управляваната от „Хамас“ територия, в резултат на израелската офанзива са загинали най-малко 25 105 палестинци в Газа и са ранени над 60 000 души. Министерството не прави разлика между цивилни и бойци, но твърди, че около две трети от убитите са жени и деца.

Израелските военни твърдят, че са убили около 9000 бойци, без да предоставят доказателства, и обвиняват „Хамас“ за големия брой цивилни жертви, тъй като разполага бойци, тунели и друга бойна инфраструктура в гъсто населени жилищни райони.

Около 85 % от населението на Газа е напуснало домовете си, търсейки неуловим подслон в южната част на страната, докато Израел продължава да нанася удари по всички части на обсадения анклав. Представители на ООН твърдят, че всеки четвърти човек в Газа гладува, тъй като боевете и израелските ограничения възпрепятстват доставките на хуманитарна помощ.

Войната също така разпали напрежението в целия регион, като подкрепяни от Иран групировки в Ливан, Сирия, Ирак и Йемен атакуват израелски и американски цели.

Нетаняху под нарастващ натиск

Нетаняху обеща да продължи офанзивата до „пълна победа“ над „“Хамас““ и да върне всички останали заложници, след като повече от 100 бяха освободени в рамките на споразумението за прекратяване на огъня през ноември в замяна на десетки палестинци, хвърлени в затвора от Израел. Израелците обаче са все по-разделени по въпроса дали е възможно да се направят и двете.

Смята се, че „“Хамас““ държи заложниците в тунели дълбоко под земята и ги използва като щитове за своите висши лидери. Израел е спасил успешно само един заложник, докато „Хамас“ твърди, че няколко са били убити при израелски въздушни удари или по време на неуспешни спасителни операции. Тези твърдения не могат да бъдат потвърдени от независими експерти.

В понеделник десетки членове на семействата на заложниците нахлуха на заседанието на финансовата комисия в израелския парламент, крещейки: „Няма да седите тук, докато те умират там!“ Някои от тях трябваше да бъдат физически възпирани, докато крещяха на законодателите, а поне един човек беше изведен.

Председателят на комисията Моше Гафни заяви, че разбира болката им и призова за прекъсване на заседанието, на което се одобряваха бюджетите на общините в близост до Газа.

Семействата на заложниците, както и други протестиращи, изградиха палатков лагер пред резиденцията на Нетаняху в Йерусалим и обещаха да останат там, докато не бъде постигната сделка за връщането на останалите пленници у дома. Други протестиращи призоваха за нови избори. „Хамас“ заяви, че ще освободи още пленници само в замяна на прекратяване на войната и освобождаване на хиляди палестински затворници. Нетаняху изключи възможността за такова споразумение.

Дългогодишният министър-председател, чиято популярност рязко спадна след 7 октомври, е изправен пред натиска на САЩ да премине към по-прецизни военни операции, да направи повече за улесняване на хуманитарната помощ и да приеме следвоенни планове с широка подкрепа в целия регион.

Но управляващата коалиция на Нетаняху е подчинена на крайно десни партии, които искат да засилят настъплението, да насърчат „доброволната“ емиграция на стотици хиляди палестинци от Газа и да възстановят еврейските селища там.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments