Наказание или подарък? Как петте големи икономики виждат новите тарифи на Тръмп

Последните вносни данъци на Тръмп обаче може да получат различен отговор в Китай, чийто лидер може да ги възприеме като подарък

0
52
Доналд Тръмп
Доналд Тръмп. Снимка: Donald J. Trump, Facebook

Новите търговски мита, представени от президента на САЩ Доналд Тръмп в сряда, се очаква да окажат голямо въздействие в световен мащаб и бяха осъдени от Европейския съюз и други ключови съюзници на САЩ, пише „BBC“.

Последните вносни данъци на Тръмп обаче може да получат различен отговор в Китай, чийто лидер може да ги възприеме като подарък. В настоящата статия медията компилира резюмираното от своите кореспонденти в петте най-големи икономики, в чиито репортажи се разглеждат нюансите на това как се приемат съобщенията там, където се намират.

 

Европа може да навреди на САЩ, но не иска да ескалира

Катя Адлер, редактор за Европа в Брюксел

Ръководителят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен говори от името на всички страни от Европейския съюз (ЕС), когато заяви, че новите данъци върху вноса ще доведат до „ужасни“ последици за милиони хора по света. Тя заяви, че няма „ясен път през сложността и хаоса“, които новите мита ще отприщят в световен мащаб.

Но Комисията обеща да защити предприятията от ЕС, някои от които ще бъдат засегнати по-силно от други – като автомобилната индустрия на Германия, луксозните стоки на Италия и производителите на вино и шампанско във Франция.

Френският президент Еманюел Макрон свика извънредна среща на френските бизнес лидери по-късно в четвъртък.

Като най-големия единен пазар в света ЕС може да навреди на САЩ – насочвайки контрамерки към стоки и услуги, включително „големи технологии“ като Apple и Meta.

Но той твърди, че целта му не е да увеличи залога тук – а да убеди Тръмп да преговаря.

В сряда вечерта италианският премиер Джорджия Мелони заяви, че макар да смята митата за неправилни, ще бъде направено всичко възможно, за да се опита да постигне споразумение със САЩ.

Тарифите са подарък за китайския лидер

Стивън Макдонал, кореспондент за Китай в Пекин

Митата от 54% върху китайските стоки, влизащи в САЩ, със сигурност са огромни и несъмнено ще навредят на китайските компании, които се опитват да продават на този пазар.

Контрамерките на Пекин ще навредят и на американските компании, които се опитват да достигнат до огромния китайски пазар. Но по един начин тези стъпки на Тръмп са и подарък за китайския президент Си Дзинпин. Той представя страната си като защитник на свободната търговия, поддръжник на многостранните институции и прави сравнения с другата световна суперсила, която се смята за унищожител на двете тези.

Само през миналата седмица китайският лидер седна с изпълнителни директори на големи международни корпорации – включително много от Европа – и образите бяха ясни. САЩ под управлението на Доналд Тръмп = хаос, разрушаване на търговията, национални интереси. Китай при Си Дзинпин = стабилност, свободна търговия, глобално сътрудничество.

Китайското правителство вече мобилизира държавния си медиен сектор, за да атакува последния кръг от мита от страна на администрацията на Тръмп.

Хората могат да спорят с прочита на Китайската комунистическа партия за това къде се намира светът, но всеки път, когато Тръмп предприеме мерки като тези, това прави продажбата на Си по-лесна за изпълнение. А икономическата необходимост може да привлече много държави към Китай и към САЩ.

 

Известно облекчение, но не и радост в Обединеното кралство

Крис Мейсън, политически редактор на BBC“ в Лондон

Хората в правителството тук бяха усетили музикалното настроение – чувството, че Обединеното кралство е „по-скоро в добрия, отколкото в лошия лагер, както ми каза един от тях – но нямаха предварителна представа какво точно ще означава това.

Но сега вече знаем – 10 % мито върху износа на Обединеното кралство за САЩ.

Усещам облекчение сред министрите, но не се заблуждавайте – те не са доволни. Митата, наложени на Обединеното кралство, ще имат значителни последици, а митата за търговските партньори на Обединеното кралство ще окажат сериозно въздействие върху работните места, промишлеността и световните търговски потоци през следващите седмици, месеци и години. Това ще бъде „изключително разрушително“, както се изрази един правителствен източник.

Особено силно е осъзнато въздействието върху автомобилната индустрия.

Преговорите със САЩ за търговска сделка продължават. Казаха ми, че екип от четирима британски преговарящи води „доста интензивни“ разговори с американските си колеги – разговарят от разстояние, но са готови да се отправят към Вашингтон, ако подписването на сделка изглежда неизбежно.

 

Индия се страхува от последиците, но някои сектори имат надежда

Нихил Инамдар, бизнес кореспондент за Индия в Делхи 

Азиатските икономики са сред най-засегнатите от новите мита на Тръмп. Американците ще трябва да плащат 46% данък за внос на стоки от Виетнам и 49% за стоки от Камбоджа. В сравнителен план Индия се е справила по-добре.

Но 26% обща митническа ставка все още е висока и ще засегне сериозно основните „трудоемки експортни стоки“, казва Приянка Кишор от консултантската компания Asia Decoded.

Според Кишор „това вероятно ще окаже верижно въздействие върху вътрешното търсене и общия брутен вътрешен продукт (БВП)“ в момент, когато растежът вече се задъхва. Индийският износ на електроника обаче може потенциално да извлече ползи, тъй като по-високите мита за съперници като Виетнам могат да доведат до пренасочване на търговията. Това обаче едва ли ще смекчи цялостното отрицателно въздействие на залпа на Тръмп върху растежа.

За разлика от Канада, Мексико или Европейския съюз, Индия досега е възприела примирителен подход към Тръмп и преговаря за двустранно споразумение със САЩ. Много внимателно ще се следи дали това ще предизвика ответни мерки в Делхи.

Фармацевтичната индустрия, която представлява най-големия промишлен износ на Индия с годишен обем от около 13 млрд. долара (9,9 млрд. паунда), обаче ще въздъхне с облекчение, тъй като лекарствата са освободени от тези „реципрочни“ мита.

 

Южна Африка удря наред, докато континентът преживява съкращенията на помощите

От Wycliffe Muia в Найроби

„Реципрочните мита“ на Тръмп са насочени към десетки африкански държави, включително 30% за Южна Африка и 50% за Лесото. Много от тези държави вече се борят с последиците от съкращаването на чуждестранната помощ на САЩ, която предоставяше здравна и хуманитарна помощ на уязвими държави.

Южна Африка – подобно на някои от другите най-големи икономики на континента, включително Нигерия и Кения – отдавна има отворени търговски споразумения със САЩ и новите мита биха могли да засегнат значително съществуващите икономически връзки. Тя е включена в дългия списък на страните, наречени „най-големите нарушители“, които сега са изправени пред по-високи американски ставки – отплата за несправедливите търговски политики, казва Тръмп.

„В Южна Африка се случват някои лоши неща. Знаете ли, плащаме им милиарди долари и намаляваме финансирането, защото в Южна Африка се случват много лоши неща, каза той, преди да продължи да изброява други държави.

В свое изявление южноафриканското председателство осъди новите мита като „наказателни“, като заяви, че те могат „да послужат като бариера пред търговията и споделения просперитет“.

За още новини вижте ТУК

Присъединете се към нашия Телеграм

Абониране
Известие от
guest
2000


0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments