Налага ли се фирмите да намалят заплатите на работниците заради скъпия ток?

0
27
Безпаричие
Безпаричие. Снимка: Pixabay

Има голяма опасност бизнесът да започне да намалява заплатите на работниците си, заяви президентът на КНСБ Пламен Димитров. По думите му причината е, че фирмите не успяват да компенсират огромните си разходи за електроенергия. Димитров коментира пред „NOVA“:

За да се избегне намаляване на заплатите на бизнеса трябва да бъдат дадени със задна дата компенсации за тока през август и септември. Сегашното решение на правителството бизнесът да получи по 110 лева компенсация за всеки мегаватчас употребена електроенергия е недостатъчно.

Според синдикалиста трябва да се подготви втора актуализация на бюджета за тази година. Димитров отбеляза:

Обявената от служебното правителство помощ не е най-добрата мярка, ние продължаваме да искаме няколко други мерки. И настояваме за среща с президента Румен Радев и премиера Стефан Янев в следващите дни, за да обсъдим първо как устойчиво цената на тока да се потиска и да се включат в подпомагането на бизнеса всички, които са извлекли свръхпечалби, не само държавните фирми.“

Президентът на КНСБ посочи като фирми, от които трябва да бъде иззета свръхпечалбата частните тецове и вецове, соларни и вятърни централи. По думите му цената за бита се определя като се гледа назад цената на свободния пазар и сегашното положение дава ръст от 20-30% за домакинствата от 1 януари. Той уточни:

Правителството е трябвало да вземе решение, с което да намали цената на тока за бизнеса за последното тримесечие на тази година, за да не пострадат домакинствата. Вторият пакет от мерки трябва да предвижда вдигането на прага на бедност от 369 на 460 лева още тази година. Така ще се увеличи обхвата на хората, които имат право на социални и енергийни помощи. В противен случай да не стигнем до бунтовете от 2013 година.“

Димитров е категоричен, че минималната заплата трябва да стане 760 лева. Той посочи, че от КНСБ ще искат компенсиране на доходите още от тази есен.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments