Предложението да се намали ставката на ДДС-то в книжния бранш е важно за облекчаването на всички по веригата – книгоиздатели, книжарници и читатели. При загуби в сектора между 50 и 70% Десислава Алексиева от управителния съвет на Асоциация „Българска книга“ намира приемането на промените за приоритетно, съобщиха от „Днес.бг“.
За мярката се е работило от дълги години и от сектора я виждат като шанс страната ни да покаже, че приоритетите ѝ са в образованието и културата. В допълнение Алексиева твърди, че четящите нации са с по-развити икономики и в перспектива това би спомогнало и в България да има повече четящи хора.
Алексиева пояснява, че промените в ДДС-то не биха се отразили моментално на цените на книгите, защото те са били вече издадени при сегашните условия. Новата ставка би облекчила всички по веригата в бъдеще, както и би позволила по-доброто планиране.
Състоянието на бранша сега е тежко поради затворените търговски центрове, където са много от книжарниците. Друга причина е стоенето на хората по домовете им като превантивна мярка срещу вируса. Много от книгите, които са били подготвяни за издаване, са отпаднали или са били отложени, а планирането на нови заглавия е било още по-затруднено.
В момента се отчита спад в търсенето на книги свързани с пътувания, пътешествия и пътеписи. Вместо тях се чете съвременна проза и книги за самоусъвършенстване. Положително се е отразило извънредното положение на детските заглавия и се купували изключително много такива.
Алексиева каза, че за книжния сектор няма специални мерки, които да го подпомагат. Намалянето на ДДС ставката би била първата крачка към спасяването на бранша. Намира за необходимо също да се увеличат субсидиите на библиотеките – от 2 на 9 милиона – като това би позволило книгите да са достъпни за повече хора във време на домашна изолация. Друга важна мярка е въвеждането на програма за финансиране на качествени преводи и разширяване на програмите за книгоиздаване на български автори. Би могло да се вземе пример и от други държави в Европа като се подпомагат книжарниците.