
Министерският съвет предлага промени в Закона за движение по пътищата, с които максимално разрешената скорост по автомагистралите в България ще бъде намалена от 140 на 130 километра в час. Промяната е част от по-широка реформа, насочена към подобряване на пътната безопасност и намаляване на катастрофите със сериозни последствия.
Според новите текстове скоростта по скоростните пътища също ще бъде редуцирана – от 120 на 110 километра в час. За тежкотоварните автомобили се предвижда ограничение до 90 километра в час, вместо досегашните 100. Промяната цели да създаде по-безопасна среда на пътя и да намали рисковете, свързани с висока скорост и техническа неподготвеност на част от автомобилите.
С новите правила ще бъде повишен и минималният капацитет на автомобилите, които могат да се движат по магистралите – от 50 на 70 километра в час. Наред с това ще бъдат увеличени и глобите за нарушителите. Очаква се камерите на системата за електронно събиране на пътни такси да следят не само за валидна винетка и „Гражданска отговорност“, но и за средна скорост.
Управляващите предлагат и сериозни промени в Наказателния кодекс. ГЕРБ внесоха законопроект, според който шофьор, участвал в пътнотранспортно произшествие и отказал да бъде тестван за алкохол или наркотици, ще бъде заплашен от лишаване от свобода до една година и глоба в размер на 2500 лева.
Мярката идва на фона на тревожна статистика. Само за месец – между 28 февруари и 27 март – над 700 шофьори са били заловени да карат след употреба на алкохол, 203 след употреба на наркотици, а над 200 са отказали да бъдат тествани изобщо. Именно отказът за проба често се използва като начин за заобикаляне на санкции, което сега ще бъде криминализирано.
Предложените промени целят по-строг контрол и отчетност на пътя, в опит да се ограничи нарастващият брой катастрофи с жертви и тежки последствия. Новите правила се очаква да влязат в сила в следващите месеци, след приемане от парламента.
За още новини вижте ТУК
Присъединете се към нашия Телеграм