Намерихте пари на улицата? Ето какво трябва да направите според закона

1
1362
Намерени вещи и пари насред улицата
Намерени вещи и пари. Снимка: Архив

Случвало ли ви се е да намерите сума пари или някаква вещ като мобилен телефон на улицата? Докато първоначалният импулс може да е да запазите намереното, съществуват определени закони и правила, които трябва да бъдат спазени, за да се постъпи правилно и законно.

Законови разпоредби

Според българския Закон за собствеността, намерените вещи и пари не могат да бъдат просто присвоени от лицето, което ги е намерило. Намирането на чужда вещ представлява един вид откритие, което изисква спазване на определени процедури, за да бъде възможно собственикът да си ги върне.

Какво казва Законът за собствеността?

Съгласно чл. 88 от Закона за собствеността, ако намерите изгубена вещ или пари, сте длъжни да ги върнете на собственика, ако знаете кой е той. Ако не знаете кой е собственикът, трябва да предадете намерената вещ или пари в полицията в рамките на една седмица:

„Чл. 88. (Изм. – ДВ, бр. 36 от 1979 г., изм. – ДВ, бр. 33 от 1996 г.) Когато собственикът и изгубилият вещта не са известни, онзи, който я е намерил, е длъжен да я предаде незабавно в съответната служба „Общинска собственост“.

Ако собственикът или изгубилият вещта я поиска в годишен срок от намирането, вещта му се предава срещу заплащане възнаграждение в размер 10% от стойността на вещта и разноските по пренасянето и пазенето. Възнаграждението може да бъде намалено от съда с оглед на имотното състояние на изгубилия вещта или когато пълният размер на възнаграждението е прекомерно висок.“

Други релевантни закони – Наказателен кодекс

Наказателният кодекс също съдържа разпоредби, които уреждат неправомерното присвояване на намерени вещи. Ако намерите вещ или пари и ги задържите, без да направите необходимото, за да намерите собственика или да ги предадете на компетентните органи, това може да се счита за престъпление.

„Чл. 207. (Изм. – ДВ, бр. 28 от 1982 г., в сила от 01.07.1982 г., попр. – ДВ, бр. 31 от 1982 г., изм. – ДВ, бр. 10 от 1993 г.) (1) (Изм. – ДВ, бр. 92 от 2002 г.) Който намери чужда движима вещ и в продължение на една седмица не съобщи за нея на собственика, на властта или на този, който я е загубил, се наказва с глоба от сто до триста лева.

(2) Същото наказание се налага и на този, който противозаконно присвои чужда вещ, която е попаднала у него случайно или по погрешка.“

Наредби на местните общини

Местните общини имат право да приемат наредби, които допълнително уреждат въпроси, свързани с намерени вещи на тяхна територия. Тези наредби могат да уточнят процедурите за предаване на намерените вещи в местните органи на реда или в специализирани центрове.

  • Наредба за обществения ред: В много общини съществуват наредби, които регламентират как гражданите трябва да действат, ако намерят вещ на улицата. Например, в някои случаи може да се изисква предаване на намерените вещи в определени служби или на конкретни лица.

Закон за административните нарушения и наказания

Този закон предвижда санкции за административни нарушения, свързани с намерени вещи, ако не се спазват разпоредбите на местните наредби или Закона за собствеността.

Стъпки, които трябва да предприемете

  1. Установяване на собственика – Ако намерите сума пари или вещ и знаете чия е, най-добрият подход е да върнете находката лично на собственика. Например, ако намерите мобилен телефон – проверете контактите в устройството или опитайте да се свържете с някой от тях.
  2. Предаване в полицията – Ако не знаете чия е намерената вещ, трябва да я предадете в най-близкото полицейско управление. Там ще ви помолят да опишете обстоятелствата, при които сте я намерили, както и самата вещ. Полицията ще регистрира находката и ще предприеме необходимите действия за намиране на собственика.
  3. Очакване – Ако в срок от шест месеца собственикът не бъде намерен, намерената вещ или сума пари може да стане ваша собственост, съгласно чл. 90 от Закона за собствеността. В този случай, трябва да се свържете с полицейското управление, където сте предали находката, за да я получите обратно.

Защо е важно да спазвате закона?

Спазването на тези разпоредби не само ви предпазва от евентуални правни последствия, но и допринася за справедливостта в обществото. Собственикът на изгубената вещ или сума пари има право да си ги възстанови и вашето коректно поведение може да помогне това да се случи.

Намирането на пари или вещ на улицата може да бъде изкушаващо, но е важно да се съобразите с изискванията на Закона за собствеността, Наказателния кодекс и местните наредби. Върнете намереното на собственика му, ако го знаете, или предайте находката в полицията. Така не само ще постъпите законно, но и ще проявите коректност и уважение към собствеността на другите.

Спазването на закона е важна част от доброто гражданство, а вашата постъпка може да помогне на някой да си възвърне изгубеното и да възстанови вярата в честността и почтеността в обществото.

Безопасност на пътя: Правила и препоръки за водачите на електрически скутери и тротинетки

Абониране
Известие от
guest

1 Comment
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments