Намесите на Илон Мъск в световната политика

Ето няколко случая, в които технологичният милиардер е водил разпалени спорове и дискусии с политици извън САЩ

0
19
Илон Мъск, собственик на SpaceX и X
Илон Мъск. Снимка: Фейсбук

Илон Мъск просто не може да се сдържи. Когато не е в конфликт с водещи републиканци, съюзникът на преизбрания лидер на САЩ Доналд Тръмп обича да прекарва времето си, намесвайки се в делата на чуждестранни правителства, което напоследък предизвиква остро раздразнение, пише „Politico“.

Ето няколко случая, в които технологичният милиардер е водил разпалени спорове и дискусии с политици извън САЩ (за лош късмет на някои):

Обединено кралство

Общуването, което започна като сърдечни отношения между Илон Мъск и Риши Сунак, бързо придоби негативен обрат, след като Киър Стармър наследи Сунак на поста министър-председател на Обединеното кралство. Само няколко седмици след като лейбъристите започнаха да управляват, Мъск заяви, че „гражданската война е неизбежна“ в страната, което доведе до охладняване на комуникацията.

Мъск сподели още, че Обединеното кралство е „тиранична полицейска държава“, отправи критики към Стармър заради полицейската охрана на крайнодесните протести и предупреди, че страната се превръща в място, подобно на Русия по времето на Сталин. Наред с това, бизнесменът призова министър-председателят да бъде вкаран в затвора заради реакцията на държавата по отношение на сексуалната експлоатация на деца и разкритикува остро Стармър по въпросите на сигурността, като го определи като „апологет на геноцида над изнасилванията“.

Мъск дори успя да се скара със свой предполагаем съюзник. През изминалия уикенд той призова лидерът на „Реформаторския блок“ в Обединеното кралство Найджъл Фараж – основен привърженик на Тръмп, да бъде заменен от по-подходящ кандидат, защото според него не е реагирал достатъчно адекватно по отношение на лишения от свобода крайнодесен агитатор Томи Робинсън. Фараж от своя страна вярва, че те все още могат да бъдат приятели.

Германия

Нищо не може да успокои напрежението по време на предизборната кампания за парламентарни избори така, както изказванията на Мъск.

Германците трябва да гласуват следващия месец, а технологичният милиардер предизвика силен смут, като подкрепи крайнодясната партия „Алтернатива за Германия“, заявявайки, че само тази партия може да спаси Германия. Това предизвика коментар от страна на настоящия канцлер Олаф Шолц, който подчерта, че ценната за Мъск свобода на словото означава, че всеки може да  казва неща, които не са правилни и не съдържат добри политически съвети.

Християндемократът Фридрих Мерц също нападна Мъск, като нарече коментарите му „натрапчиви и самонадеяни“. Сега Мъск планира да проведе дискусия за платформата си X с Алис Вайдел, кандидатката на „Алтернатива за Германия“ за канцлер. Последното изказване на Шолц по отношение на Мъск гласи: „Не хранете трола!“

Украйна

Планът на Мъск за посредничество в опитите да се прекрати войната в Украйна, който изглежда напълно обмислен, беше приет със смесени чувства. През октомври 2022 г. предприемачът използва класическата военна стратегия, пускайки допитване в приложението X, за да анкетира случайни потребители относно жизнеспособността на провеждането на избори в регионите на страната, окупирани от Русия. Украинският президент Володимир Зеленски реагира негативно, като отговори саркастично с друга анкета, задавайки въпроса дали хората предпочитат Мъск, който подкрепя Русия.

Канада

Една прогноза на Мъск се оказа вярна. През ноември миналата година основателят на компанията Tesla прогнозира, че канадският министър-председател Джъстин Трюдо ще си отиде на предстоящите избори. Както се оказа, Трюдо наистина няма да участва в изборния ден, тъй като подаде оставка като премиер след повече от девет години на власт.

Мъск не пропусна да коменира тази новина, като определи напускащия лидер на Либералната партия като „непоносим инструмент“, след като той нарече преизбирането на Тръмп провал за правата на жените в САЩ.

Венецуела

Президентът на Венецуела с леви политически възгледи Николас Мадуро наложи забрана върху приложението X за 10 дни през август миналата година, след като влезе в конфликт с Мъск. Тогава Мъск заклейми Мадуро, като го нарече „диктатор“ и „клоун“ и го обвини в мащабни изборни измами. За да съвсем бъдем честни, последната част съвпада с оценката на настоящата администрация на САЩ.

Нидерландия

Предпочитанието на Мъск да общува с крайнодесни фигури пролича за пореден път по време на разговора му с Герт Вилдерс, нидерландски политик, който отдавна води кампания срещу исляма и миграцията в страната. 

Мъск изтъкна ниската раждаемост в страната и заяви, че „нидерландската нация ще изчезне от собствената си ръка“. Със своите 12 собствени деца милиардерът би трябвало да може да даде много полезни съвети по този въпрос.

Европейски съюз

Сякаш не е достатъчно предизвикателство да се бориш с убежденията на лидерите на една или друга държава. Мъск влезе в конфликт и с целия Европейски съюз (ЕС).

През октомври той влезе в остри противоречия онлайн с напускащата поста си заместник-председателка на Европейската комисия Вера Йоурова, като я нарече „олицетворение на баналното бюрократично зло“. Това се случи, след като тя го нарече „човек, който насърчава злото“ на фона на множеството регулаторни битки за приложението Х.

Мъск също така се изказа критично по отношение на състава на новоназначената Европейска комисия, като я определи като „недемократична“ и заяви, че Европейският парламент не трябва „да ѝ отстъпва правомощия“.

Решението на предприемача да осъществи онлайн разговор с лидерката на германската крайна десница Алис Вайдел, който да бъде излъчен в реално време, вече предизвиква яростни реакции от страна на лидерите и законодателите на Европейския съюз, а Комисията е под натиск да му наложи своите строги разпоредби в областта на цифровите технологии.

Как е потулен скандалът с бандите за изнасилвания на деца във Великобритания

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments