НАП е приключила проверката на 38 магистрати и политици, заподозрени, че имат необявени сметки и имоти в чужбина

0
100
НАП
Снимка: Искра.бг, Ирина Мазганова

Националната приходна агенция /НАП/ е приключила проверката на 27 прокурори, съдии и следователи, както и на още 11 души, които заемат висши публични държавни постове. Инспекцията беше възложена от Върховна касационна прокуратура. Това става ясно от отговора на Агенцията Румен Спецов на запитване, направено от „24 часа“.

Казусът с мистериозния списък, за който се говори от близо 3 години, беше върнат в дневния ред от вътрешния министър Бойко Рашков. След спекулации, свързани с това дали има подобен списък, кой попада в него, има ли проверка, от кого се изпълнява и има ли резултати от нея, на 21 юни от медията са решили да потърсят отговори от Спецов по Закона за достъп до информация.

Ето и отговора на Румен Спецов:

„В изпълнение на получени в Централното управление на НАП постановления от Върховна касационна прокуратура са възложени проверки за установяване на факти и обстоятелства на 27 съдии, прокурори и следователи и на 11 лица, заемащи висши публични длъжности. Всички проверки са приключили и са съставени протоколи.

(…)

Следва да се посочи, че доколкото от фактическа страна кореспондира с постъпили в ЦУ на НАП постановления от Върховна касационна прокуратура (ВКП), касаещи извършване на проверки от страна на НАП на визирани от ВКП лица, и доколкото касае осъществяване на нормативно възложени на агенцията функции и правомощия и без да се взема предвид коментарът, направен от заявителя досежно, „за които се твърди, че имат недекларирани сметки и имоти в чужбина“, то е налице основание за предоставяне на наличната в НАП информация, отнасяща се до предприетите действия в изпълнение на постановленията на ВКП.“

От лаконичните данни на Приходната агенция обаче не стават ясни заключенията в протоколите и дали са констатирани недекларирани доходи или имоти. Или обратното – проверяваните магистрати и политици са успели да докажат произхода на средствата и да обяснят причините за пропуските.

Според непотвърдени данни НАП не е констатирала нередности. Заради това и досега нямало образувани досъдебни производства по списъци. Нито пък са оповестени имената. Дали е така обаче, не става ясно от отговора. Юристи обясняват:

„Няма как да бъдат казани имена, които присъстват в оперативна справка. Това значи хората да бъдат набедени, че са извършили нещо нередно, или да се внушава, че макар и да са обяснили произхода на парите и имотите си, те са направили нещо нередно. В такава ситуация може да потърсят правата по съдебен път.“

Преди 10 дни вътрешният министър заяви, че може да съобщи имената на 9 юли, но добави, че ще го направи пред комисия в следващия парламент. По думите му те били между 70 и 80. Самият Рашков призна, че не е виждал списъка, но като силов вицепремиер, който отговаря и за службите, знае кой попада в него.

Преди броени дни пък бившият главен прокурор и настоящ председател на антикорупционната комисия Сотир Цацаров представи пред „24 часа“ хронологията на събитията около двата списъка. В единия има 11 имена на хора, които заемат висши публични длъжности в изпълнителната и законодателната власт, а в другия има 27 имена на съдии, прокурори и следователи. Те му били изпратени от Държавната агенция „Национална сигурност“ /ДАНС/ през май и юли 2019 година след негово искане. Двата списъка съдържали единствено оперативни данни, въз основа на които не може да се повдига обвинение, да се започва досъдебно производство и да се обяви публично, че някой наистина има необявен имот извън страната. С проверката била натоварена НАП, като приблизително 2 години по-късно данъчните са я приключили, но какви са изводите, не се знае.

От Приходната агенция уточняват, че при проверката не делят по длъжности, заемана позиция или политическа принадлежност. Те посочват, че за да бъде изпълнено искането, трябва да се вложат „усилия и ресурс за структуриране, адаптиране и извличане на исканата информация, излизащи извън рамките на обичайната операция по предоставянето на достъп до налична в агенцията“.

„Предвид обстоятелството, че се касае за извършване на сложни, трудоемки и значителни по обем дейности, не възниква задължение да предостави исканата информация“, казват от НАП.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments