Според данни от Националната агенция за приходите /НАП/, най-високоплатените българи през последната година са получавали шестцифрени суми от порядъка на 50 000 до 100 000 лева на месец. В същото време, над един милион българи получават месечни възнаграждения под 1 000 лева, съобщава „Mediapool“.
Как обаче се обяснява такава значителна разлика в заплащането? Марияна Попова, метеоролог с опит в сферата, обяснява своята професия:
„Завърших физика в СУ, и нашето обучение продължава с множество квалификационни курсове, тъй като науката непрекъснато се развива”, казва тя в интервю. Трудът ѝ е не само квалифициран, но и интензивен.
От друга страна, Владко Дунев работи като международен превозвач вече десет години. Той е преминал през различни професии преди да избере този път.
„Основната причина е заплащането, а и е приятно да видиш Европа,” споделя той. Владко извършва няколко курса до Западна Европа месечно, като всеки курс му отнема средно по три дни.
И метеорологът, и превозвачът са натоварени с интензивна работа, но техните стартови заплати са значително различни.
„Последната колежка, която започна, започна със заплата от 1800 лева,” казва Марияна.
„Ориентировъчно моето възнаграждение е около 3000 евро на месец,” допълва Владко. Според експертите, разликата в заплащането не е изненадваща. Николай Николов, експерт в сферата, обяснява:
„Най-желани от работодателите са масовите позиции в складове, логистика и производство. Много българи работят в чужбина за заплати в евро, което допринася за разликата.“
Проучванията показват, че все повече висшисти променят професионалната си посока по финансови причини. Николов прогнозира:
„Все по-малко хора ще инвестират в висше образование, като ще се търси по-бърза специализация.“
Най-високоплатеният наемник в България е получил 38 милиона за година