Националната агенция за приходите /НАП/ поставя на фокус строителите и инвеститорите, за които традиционно в момента тече най-силният период от годината, съобщиха от ведомството.
Набелязани са значителни по обем контролни мерки, в това число и проверки на строителни обекти за спазване на данъчно-осигурителното законодателство. Строителството е бързо развиващ се, динамичен и значим за нашата икономика сектор, в който укриването на данъци може да причини сериозни щети за бюджета. Анализ на риска показва, че секторът ежегодно генерира щета от неплащане на данъци за бюджета за около 480 млн. лева.
COVID пандемията не доведе до осезаем спадат в сградното строителство, а от друга страна – стимулира хората да обърнат парите си в имотни инвестиции. Сделките за покупко-продажба на имоти в периода на пандемията намаляват с около 8%, а непосредствено след нея нарастват с 28%. Поради всички тези обстоятелства и процеси браншът е определен като един от най-рисковите и е постоянно наблюдаван от данъчната администрация.
НАП преди всичко стимулира доброволното спазване и апелира за изповядване на имотните сделки на реалните им цени. Търси се комуникация и с бранша. През април на среща-дискусия с представители на Камарата на строителите в България бяха обсъдени проблемите и затрудненията, които влияят на нормалното функциониране на дейностите в бранш „Строителство“ в резултат от създадената кризисна ситуация, породена от войната в Украйна.
Приходната агенция проявява разбиране към затрудненията, които изпитва бизнесът, но следи и за изпълнението на задълженията на участниците в строителния сектор.
Тази година е предвидена и комуникационна кампания, която да разясни на продавачите и купувачите рисковете от изповядване на имотни сделки на цени, които са по-ниски от реалните. Кампанията ще протече и в официалната Facebook страница на НАП.
Строителите и инвеститорите следва да имат предвид, че при наличие на индикации за отклонение от данъчно облагане НАП извършва ревизии по особен ред, което може да доведе до определяне на нови размери на данъци. Най-често, в хода на контролни производства, при констатиране на несъответствия на фирмите се предлага сами да коригират грешките си, като подадат отново коректни декларации. В случай че не го направят, действията продължават с извършване на ревизии.
Клиентите пък трябва да знаят рисковете при покупката на имот, когато сделката е изповядана на по-ниска от реалната цена. При разваляне на договора заради непредвидено покачване на цената, забавяне в сроковете или други неуредици, те ще имат право да получат обратно само парите, които са вписани в документа за продажбата. Ако решат до 3 години от покупката да препродадат новия имот и пазарната му цена е по-висока от официално обявената стойност на имота при покупката, също биха загубили от разликата между реално платеното от тях и вписаната стойност в документа за покупката.
Тъй като в сектора строителство сделките са сериозни, а при измами клиентът трябва да бъде максимално защитен, експертите съветват винаги покупко-продажбата да е на реалната цена, да има строго фиксирани предварителни договори и парите да се превеждат по банка.
„Ние насърчаваме доброволното спазване, осигуряваме възможност за консултации в случай на неразбиране на законодателството, поясняваме и разясняваме различни специфични казуси на добросъвестните данъкоплатци с цел те да изпълнят задълженията си. Ако не успеем по добрия начин, прилагаме контролни мерки, които обаче могат да донесат на нарушителите непредвидени за тях разходи“, каза Борис Михайлов, изпълнителен директор на НАП.