НАП въвежда нови стандарти за криптоактиви

Присъединяване към споразумения за обмен на данни за криптоактиви и финансови сметки ще подпомогне по-ефективното данъчно облагане

0
62
Крипто.
Крипто. Снимка: Пиксабей

Националната агенция за приходите /НАП/ участва в 17-тото пленарно заседание на Глобалния форум за прозрачност и обмен на информация за данъчни цели към Организацията за икономическо сътрудничество и развитие /ОИСР/. Събитието се проведе от 25 до 29 ноември 2024 г. в Асунсион, Парагвай, и събра над 400 делегати от повече от 110 юрисдикции и 13 международни организации. Форумът е ключов механизъм за осигуряване на ефективно прилагане на стандартите за данъчна прозрачност в световен мащаб.

На пленарното заседание заместник министър-председателят и министър на финансите на България Людмила Петкова подписа две ключови споразумения:

Присъединяване към Рамката за предоставяне на информация за криптоактиви /CARF/. Споразумението ще позволи автоматичен обмен на информация за криптоактиви между България и други юрисдикции извън ЕС, като започне през 2027 или 2028 г. Тази стъпка цели осигуряване на пълна прозрачност за данъчни цели, включително информация за транзакции и притежания на криптовалути от български лица.
Допълнение към Многостранното споразумение за автоматичен обмен на информация за финансови сметки /CRS/. Това изменение разширява обхвата на обмена на информация и подобрява ефективността на системата.

По време на заседанието бе представен годишният доклад на Глобалния форум, подчертаващ впечатляващи резултати:

– Установени са допълнителни приходи от данъци, лихви и санкции в размер на над 130 млрд. евро.
– Автоматично е обменена информация за 134 млн. финансови сметки, с активи на стойност почти 12 трилиона евро.
– През 2023 г. са отправени над 28 970 искания за информация за данъчни разследвания.

Присъединяването към тези споразумения значително ще подобри способността на НАП да следи за спазване на данъчните задължения от български граждани и компании в международен контекст. Това също така ще улесни достъпа до информация, необходима за предотвратяване на укриване на данъци чрез международни финансови инструменти.

Участието на България в Глобалния форум и подписването на ключовите споразумения отразяват ангажимента на страната за постигане на висока данъчна прозрачност и ефективно управление на финансовите потоци. Това ще съдейства за устойчивото икономическо развитие и укрепване на доверието в данъчната система.

Румен Радев към студентите: Не оставяйте политиците да решават вместо вас

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments