Председателката на Камарата на представителите на САЩ Нанси Пелоси е взела решение да се отправи към Тайван на посещение днес, което може да доведе до значителна ескалация на напрежението с Пекин, който претендира, че островът е негова територия. Тази седмица Пелоси е на обиколка в Азия, която се следи отблизо, като един от водещите въпроси е дали тя ще се противопостави на предупрежденията на Китай да не посещава островната република, която е близък съюзник на САЩ.
Китай на свой ред се закани да предприеме ответни мерки, ако Пелоси се превърне в най-високопоставеният представител на САЩ, който е посещавал Тайван от над 25 години насам, но не даде повече подробности за намеренията си. Твърди се, че мерките ще включват заплашителни военни учения и евентуални навлизания на китайски самолети и кораби в райони, които се намират под тайвански контрол.
Самолетът с Пелоси и нейната делегация е отпътувала от Малайзия по-рано днес след кратка спирка, която е била посветена на работен обяд с министър-председателя Исмаил Сабри Яакоб. Местните медии в Тайван съобщиха, че Пелоси ще пристигне днес вечерта. „United Daily News“, „Liberty Times“ и „China Times“ – трите най-авторитетни национални вестника в Тайван се позовават на неидентифицирани източници, според които тя ще прекара нощта в Тайван. Министерството на външните работи на Тайван отказа коментар.
Премиерът на Тайван Су Цън-Чан не потвърди категорично посещението на Пелоси, но заяви, че „всички чуждестранни гости и приятелски настроени законодатели“ са „добре дошли“. Пред хотел „Grand Hyatt“ в Тайпе, където се очаква да отседне Пелоси, са били издигнати барикади под засилена охрана, а на две сгради в столицата се виждат дисплеи с приветствени думи, включително на емблематичната сграда „Тайпе 101“, на която пишеше:
„Добре дошла в Тайван, председателко на парламента Пелоси!„.
Пелоси използва позицията си в Конгреса на САЩ, за да се изявява като пратеник на САЩ на световната сцена. Тя отдавна отправя предизвикателства към Китай по отношение на правата на човека, включително през 2009 г., когато връчи писмо на тогавашния президент Ху Дзинтао с призив за освобождаване на политическите затворници. По-рано тази година тя се опита да посети Тайван, но беше възпрепятствана след положителна проба за COVID-19.
Вчера Пелоси предприе азиатската си обиколка, като първата дестинация беше Сингапур, като евентуалното ѝ посещение в Тайван предизвика безпокойство в региона. По време на диксусиите с Пелоси министър-председателят на Сингапур Ли Хсиен Лун е изтъкнал значимостта на стабилните отношения между САЩ и Китай за регионалния мир и сигурност, съобщиха от Министерството на външните работи на града-държава. В Токио това твърдение подкрепено и от японския външен министър Йошимаса Хаяши, който заяви, че стабилните връзки между двете съперничещи си сили „са изключително важни за международната общност„. Филипините също призоваха САЩ и Китай да бъдат „отговорни участници“ в решението, които се вземат за региона.
Китай непрекъснато засилва дипломатическия и военния си натиск върху Тайван. През 2016 г. Китай прекъсна всички контакти с правителството на Тайван, след като президентът Цай Инг-Уен отказа да подкрепи твърдението на Китай, че островът и континенталната част на страната са една китайска нация, чието единствено легитимно правителство е комунистическият режим в Пекин.
Междувременно стана ясно, че Пелоси ще пътува до Япония и Южна Корея по-късно тази седмица.