Напрежение в парламента! Спорове около назначенията в регулаторите

Опозицията критикува кратките срокове за номинации, управляващите отговарят с напомняния за минали решения

0
76
Парламент
Дебати. Снимка: Скрийншот от видео на Народно събрание

Още в началото на пленарната седмица напрежението в парламента ескалира по повод начина, по който ще се избират членовете на регулаторните органи. Дискусията се фокусира върху кратките срокове за номинации, като от „Продължаваме промяната–Демократична България“ /ПП-ДБ/ изразиха недоволство от липсата на достатъчно време за задълбочена проверка на кандидатите.

Според Лена Бориславова изборът на 40 души за следващите седем години в рамките на едва 7 до 14 дни подкопава прозрачността на процеса:

„Когато за седем дни избереш 40 човека за следващите седем години, няма как да има ефективен обществен контрол. Ако отново се окажат ярки политически фигури или роднини на ключови лица, това няма да вдъхне доверие на обществото.“

От ПП-ДБ подчертаха, че липсва ясен график за провеждане на процедурата и настояха за повече прозрачност в процеса. На критиките на опозицията Бойко Борисов отговори с напомняне за предишните промени в регулаторните органи:

„Помня как партията на Промяната започна да сменя регулаторите, когато ГЕРБ беше изчегъртан. Помните – роднини, баджанайки. Помните какво стана заради Лена Бориславова.“

Борисов подчерта, че при предишни правителства назначенията са се извършвали още по-бързо и че сегашният срок от седем дни е дори удължен в сравнение с предишни практики. Допълнително напрежение в дебата внесе подкрепата на „ДПС–Ново начало“ за новите правила. Според Николай Денков от ПП-ДБ:

„Ново начало“ се оказа патерицата, с която минаха през две комисии тези правила. Правилните решения означават публичност, ясни номинации и прозрачност.“

Другите парламентарни партии все още не са взели официално отношение по казуса, но очакванията са, че дебатите ще продължат в следващите дни.

За още новини вижте ТУК

Присъединете се към нашия Телеграм

Абониране
Известие от
guest
2000


0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments