Напрежение в Украйна: Спешни разговори между САЩ и Русия в Женева заради нарастване на страховете от инвазия

0
31
Русия и Украйна
Русия и Украйна. Снимка: Pixabay

Държавният секретар на САЩ Антъни Блинкен и руският външен министър Сергей Лавров ще проведат преговори в Женева по-късно на фона на нарастващите опасения, че Русия може да нахлуе в Украйна, предава „BBC“. Вчера Блинкен предупреди Москва за тежки последици, ако някоя от нейните сили пресече границата.

Русия има 100 000 войници на границата, но отрича да планира нахлуване. А президентът Владимир Путин отправи искания към Запада, включително Украйна да бъде спряна да се присъедини към НАТО. Той също така настоява западният отбранителен алианс да се откаже от военната дейност в Източна Европа, но не е получил уверения.

Срещата на върха между висшите американски и руски дипломати е последвана от действията на Блинкен за засилване на подкрепата сред съюзниците на САЩ за санкции срещу режима на Путин. След дискусии в Берлин с британски, френски и германски официални лица в четвъртък, Блинкен каза, че допускането на руско нахлуване в Украйна би повлекло всички ни обратно към много по-опасно и нестабилно време, когато този континент и този град бяха разделени на две… със заплахата от тотална война, надвиснала над главите на всички”.

Служители на Държавния департамент заявиха, че Антъни Блинкен ще се опита да предложи на Сергей Лавров „дипломатично излизане от рампата“ и по този начин да се облекчи напрежението. Коментарите му идват, след като в сряда президентът на САЩ Джо Байдън прогнозира, че Русия „ще се намеси“ в Украйна и предупреди за катастрофа за Русия. Но той също изглежда предполага, че „незначително нахлуване“ може да привлече по-слаб отговор от САЩ и техните съюзници.

Съобщението предизвика порицание от украинския президент Володимир Зеленски, който написа в Twitter:

„Няма малки нахлувания. Точно както няма малки жертви и малка скръб от загубата на близки.

В изявление съвместно с Блинкен, новият външен министър на Германия Аналена Бербок обеща незабавни действия срещу всяка руска инвазия и не изключи налагането на мерки, които „могат да имат икономически последици за нас самите“.

От своя страна външният министър на Обединеното кралство Лиз Тръс също призова Путин да се откаже и да се отдръпне от Украйна, преди да направи огромна стратегическа грешка“, която ще доведе до ужасна загуба на живот. В своя реч в петък в Сидни тя призова западните сили да се „засилят“ и предупреди, че автократичните нации са окуражени по начин, който не сме виждали от Студената война.

По-рано тази седмица Великобритания обяви, че доставя на Украйна допълнителни войски за обучение и отбранителни оръжия.

А американският президент Байдън също е изправен пред нарастващи призиви от целия политически спектър на САЩ за предприемане на превантивни действия срещу Русия.

В сряда висшият републикански сенатор Линдзи Греъм призова за „санкции срещу Путин сега“, докато сенаторът на демократите Ричард Блументал призова служителите на администрацията да започнат „масов въздушен транспорт на… смъртоносни оръжия“ към украинските сили.

В четвъртък САЩ също предупредиха, че офицери от руското разузнаване набират настоящи и бивши украински правителствени служители, за да се намесят като временно правителство и да си сътрудничат с окупационни руски сили в случай на инвазия. Министерството на финансите на САЩ вече наложи санкции на двама настоящи украински членове на парламента и двама бивши правителствени служители, обвинени, че са част от заговора. Говорител на Министерството на финансите на Съединените щати каза:

„Русия насочи своите разузнавателни служби да наемат настоящи и бивши украински държавни служители, за да се подготвят да поемат правителството на Украйна и да контролират критичната инфраструктура на Украйна с окупационни руски сили.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments