Когато израелската ултраортодоксална еврейска общност или казано на иврит „хареди“ се събере на едно място, добиваме представа колко многобройна е тя, пише “BBC”. Хиляди мъже и момчета, облечени в черно и бяло, са се струпали по улиците на квартал „Меа Шеарим“ в Йерусалим – сърцето на ултраортодоксалната общност, за да вземат активно участие в гневен протест срещу наборната военна служба.
Това е поредната демонстрация на гражданско недоволство след историческото решение на Върховния съд на страната, според което младите евреи трябва да бъдат призовани да се присъединят към израелската армия, без да имат право да получават щедра финансова компенсация от правителството. Младите мъже, които са редовни студенти в еврейски семинарии или йешиви, се опасяват, че религиозният им начин на живот е застрашен. Те вярват, че техните молитви и духовно обучение са това, което защитава истински Израел и еврейския народ.
„В продължение на 2000 години сме били преследвани и сме оцелявали, защото сме изучавали Тора, а сега Върховният съд иска да ни лиши от това, което ще доведе до нашето унищожение. Присъединяването в армията ще направи един религиозен евреин нерелигиозен,“, споделя мъж, който се представя с името Йосиф.
„Задължителната мобилизация няма да помогне на страната във военно отношение. Те не искат нас, ортодоксалните евреи, нямат нужда от нас,“, казва друг студент по религия, който не желае да назове името си, тъй като няма разрешение от своя религиозен наставник да дава интервюта.
От десетилетия насам се водят спорове за ролята на ултраортодоксалната общност в израелското общество. От малко малцинство общността днес тя е милионна и съставлява 12,9 % от населението. През годините ултраортодоксалните партии често са действали като особено влиятелни в израелската политика, като са оказвали подкрепа на различни последователни правителства в замяна на политиката по освобождаване от задължителната военна служба и стотици милиони долари за техните институции. Това е дългогодишна причина за противоречие със светските израелски евреи, които в повечето случаи отбиват без възражение задължителната си военна служба и плащат най-голям дял от данъците. Сега обаче въпросът е поставен на дневен ред в най-деликатния за страната момент, тъй като армията е изправена пред безпрецедентно напрежение, породено от продължителната война в Ивицата Газа, и опасността от евентуална втора война с групировката „Хизбула“ в Ливан.
До неотдавна процесът по освобождаване от военна служба изглеждаше, че се осъществява без сериозни сътресения. Над 60 000 ултраортодоксални евреи са регистрирани като студенти по религия и са освободени от военна служба, но след решението на Върховния съд от миналата седмица, на армията беше наредено да мобилизира спешно още 3 000 души от общността, в допълнение към около други 1 500 души, които вече са част от военните сили на страната. Освен това разпореждането гласи, че трябва да се разработят планове за активно набиране на по-голям брой военнослужещи и през следващите години.
След падането на нощта в „Меа Шеарим“ някои протестиращи прибегнаха до крайни действия като хвърляне на камъни по силите на реда и щурмуване на други части на Йерусалим. В резултат на това, са били извършени нападения над колите на двама ултраортодоксални политици, които според тях са ги подвели по отношение на военната повинност. Исторически погледнато, това е изолирана част от обществото, която се противопоставя на промените, но сега, на фона на нарастващия обществен натиск в Израел и възможността за разширяване на мащабите на войната, промените изглеждат неизбежни.
Над 459 млн. лв. са приходите от пътни такси до края на юни 2024 г.