Напрежението в Израел намалява, след като Нетаняху спира съдебната реформа

0
54
Бенямин Нетаняху
Снимка: Фейсбук

Политическите фракции на Израел, които се противопоставят на враждебния премиер Бенямин Нетаняху, започнаха да създават екипи за преговори във вторник, след като той спря противоречивия план за основен ремонт на съдебната система, който предизвика безпрецедентни улични протести и спираловидна вътрешна криза, пише „Асошиейтед прес“.

Но компромисът изглеждаше неуловим, тъй като остава противопоставянето по основния въпрос каква страна трябва да бъде Израел – и позициите изглежда само се втвърдиха. Тримесечните демонстрации срещу плана за реформа се засилиха тази седмица и основният профсъюз на Израел обяви обща стачка, което доведе до хаос, който затвори голяма част от страната и заплаши да парализира икономиката.

В реч в най-гледаното време снощи Нетаняху призна разделението, което вълнува нацията, и обяви едномесечно забавяне на законодателството.

Съединените щати похвалиха хода, като американският пратеник в Израел Том Нидес каза по радиото на израелската армия във вторник, че Нетаняху ще бъде поканен да посети президента на САЩ Джо Байдън във Вашингтон „скоро“. Той призна, че иска „да избегне гражданска война“ и ще търси компромис с политическите опоненти. Нетаняху говори, след като десетки хиляди хора демонстрираха пред сградата на парламента в Йерусалим.

Съобщението му изглежда успокои част от напрежението, което подклаждаше месеци на безредици. Но не успя да се справи с основните проблеми, които поляризираха израелците. Нетаняху ръководи най-дясното правителство в историята на Израел и неговите съюзници обещаха да приемат законодателството.

Поредица от телефонни разговори между съперничещи опозиционни лидери последва изявлението на Нетаняху и продължи във вторник сутринта, като няколко работни групи бяха посочени, след като протестите утихнаха и най-големият профсъюз в Израел отмени общата си стачка. В речта си Нетаняху обяви още:

„Когато има възможност да се избегне гражданска война чрез диалог, аз, като министър-председател, си вземам таймаут за диалог.“

Той обеща да постигне „широк консенсус“ по време на лятната сесия на парламента, която започва на 30 април.

Главният президент на страната Исак Херцог заяви, че спирането на законодателния блиц е „правилното нещо“ и предложи да наблюдава преговарящите екипи. Той разговаря в отделни телефонни разговори с Нетаняху, опозиционния лидер Яир Лапид и председателя на партията Национален съюз Бени Ганц, съобщиха от кабинета му. Херцог коментира:

„Това е моментът за откровена, сериозна и отговорна дискусия, която спешно ще доведе до успокояване на духовете и намаляване на пламъците.“

Министърът по националната сигурност Итамар Бен-Гвир, ултранационалист, който настояваше за бързо приемане на пакета, подчерта, че предложението „ще премине“, въпреки че ще уважи забавянето. Той написа в Twitter:

„Никой няма да ни уплаши.“

Критиците казват, че законодателният пакет ще попречи на системата на контрол и баланс в страната. Протестиращите обещаха да засилят демонстрациите си.

Ремонтът ще даде на Нетаняху, който е съден по обвинения в корупция, и неговите съюзници последната дума при назначаването на националните съдии. Това също така ще даде на парламента, който е контролиран от неговите съюзници, власт да отменя решенията на Върховния съд и ще ограничи способността на съда да преразглежда законите.

Нетаняху твърди, че промяната е необходима, за да се овладее един либерален и прекалено намесен съд от неизбрани съдии. Но противниците му казват, че пакетът ще концентрира твърде много власт в ръцете на съюзниците на Нетаняху. Казват още, че той е в конфликт на интереси като обвиняем.

Голяма част от израелското общество и правителствата по света осъдиха основното преустройство. Бизнес лидери, топ икономисти и бивши шефове по сигурността се обявиха срещу плана, заявявайки, че тласка страната към автокрация. Бойни пилоти и военни резервисти заплашиха да не се явят на служба, а валутата на страната, шекелът, падна в стойност.

Десетки хиляди хора, предимно светски израелци от средната класа, редовно се присъединяват към масови протести срещу него.

Ситуацията ескалира в неделя вечерта, след като Нетаняху внезапно уволни министъра на отбраната Йоав Галант, който го беше призовал да отложи плана си, позовавайки се на опасения за щети на израелската армия.

Скандирайки „Страната е в пламъци“, гневни протестиращи запалиха огньове по главната магистрала на Тел Авив, затваряйки пътната артерия и много други в цялата страна за часове. Демонстрантите продължиха в понеделник пред Кнесета или парламента, превръщайки улиците около сградата и Върховния съд в развълнувано море от синьо-бели израелски знамена, осеяни с банери на прайда в дъга.

Заминаващите полети от главното международно летище бяха приземени, блокирайки десетки хиляди пътници. Големи вериги молове и университети затвориха врати, а профсъюзът призова своите 800 000 членове да спрат работа в здравеопазването, транспорта, банкирането и други области.

Палестинските граждани на Израел до голяма степен се противопоставиха на протестите. Мнозина казват, че демокрацията на Израел е опетнена от военното му управление над техните братя на Западния бряг и от дискриминацията, пред която са изправени самите те.

Дори при актуалните големи проблеми официални лица в и извън Израел изразиха облекчение, че паузата е спечелила известно време.

„Снощи спах добре, слава Богу“, сподели посланикът на САЩ Нидес пред израелското армейско радио. Той продължи:

„Тази сутрин съм оптимист и приветствам хода.“

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments