Има ли нарушение на човешките права в домовете за отглеждане на деца, лишени от родителски грижи у нас? Според организацията Интернационал за правата на хората с увреждания отговорът е „да“. В свой доклад те описаха тревожни обстоятелства около отглеждането на малчуганите.
От Министерството на труда и социалната политика реагираха, като обявиха, че Агенцията за социално подпомагане и Държавната агенция за закрила на детето ще извършат проверки. От МТСП обаче обявиха, че не приемат от единични случаи да се правят генерализирани изводи.
За пример те посочиха казуса с дома в село Могилино. Сега, след като той беше закрит и децата преместени в центрове от семеен тип, те са в добро състояние и се забелязва напредък в развитието и социалните умения и добро качество на грижата за тях.
„Категорично отричаме, че в българските групови домове има нарушение на човешките права.“, посочват от социалното ведомство.
Те обясняват, че животът на децата след извеждането им от старите по-големи институции е по-добър. Сега усилията са насочени към подобряване на качеството на грижата и подобряване на уменията на специалистите.
„Категорично възразяваме срещу твърденията, че фокусът на реформата е върху извеждането на децата от специализирани институции и настаняването им в малки групови домове. Напротив, фокусът на реформата е превенция на изоставянето на децата и реинтеграция в семейна среда.“, посочват още от министерството.
Те акцентират и на факта, че се предприемат мерки за превенция на изоставянето на децата с увреждания от родителите им. Една от тях е отпускането на помощи за отглеждане на тези малчугани. В момента за 27 000 деца с над 50% увреждания държавата дава средства, ако те са в семейна среда.
А младежите, настанени в центровете от семеен тип, са 804.