НАСА е готова да започне нова ера в изследването на Луната

0
58
НАСА
НАСА. Снимка: Pixabay

Американската космическа агенция отброява времето до излитането на новата си гигантска ракета за Луната „Space Launch System“. Това е най-мощното превозно средство, разработвано някога от НАСА, което ще бъде в основата на проекта „Artemis“, чиято цел е да върне хора на лунната повърхност след 50-годишно отсъствие.

По план ракетата трябва да излети от космическия център „Кенеди“ в 08:33 ч. местно време днес. Задачата на тази ракета е да задвижи тестова капсула, наречена „Orion“, и да я изтласка далеч от Земята. Космическият апарат ще обиколи Луната, преди да се върне към Земята и да се спусне в Тихия океан, като това е предвидено да се случи за период от шест седмици. За тази демонстрация „Orion“ ще бъде без екипаж, но ако системата работи както трябва, астронавтите ще се качат на борда за бъдеща серия от все по-сложни мисии, планирани за 2024 г., предава „BBC“.

„Всичко, което се стремим да постигнем с тази мисия, е да погледнем през призмата на това какво можем да докажем и какво можем да демонстрираме, за да намалим риска за бъдещата мисия с екипаж на „Artemis II“,“, обясни астронавтът на НАСА Ранди Бресник.

Американската космическа агенция имаше няколко възможности през следващата седмица да извърши полета с ракетата „Space Launch System“, но в крайна сметка взе решение мисията да се осъществи по-рано. Това се дължи на факта, че по това време на годината времето във Флорида е много динамично, като над космодрума често преминават гръмотевични бури. Рано сутрин условията обикновено са най-спокойни, което прави днешния чудесен ден за излитане. Ако обаче технически проблеми забавят изстрелването повече от предвидения двучасов период, възможността то да се осъществи намалява с около 60% поради вероятността от падане на дъждове, тъй като не е разрешено ракетата да излита при дъждовно време.

Този полет е изключително важен момент не само за НАСА, но и за Европейската космическа агенция, тъй като тя е осигурила обслужващия модул за „Orion“. Това е задната част, която придвижва капсулата в пространството. Европа се надява, че това е сериозен принос, който ще доведе до възможността нейни граждани да бъдат включвани в бъдещи пътувания до повърхността на Луната.

В момента се планират и други мисии в рамките на проекта „Artemis“. Предвижда се на Луната да бъдат поставени голям брой подвижни апарати, които астронавтите ще могат да използват за по-мащабно изследване. Като цяло „Artemis“ се възприема като изпитателна фаза, предшестваща идеята за изпращане на хора до Марс.

„Графикът за това беше определен от бившия президент Обама. Той каза, че това ще се случи през 2033 г. Всяка следваща президентска администрация е подкрепяла програмата, а реалистичният срок, за който съм информиран, е краят на 2030 г. или може би 2040 г.,“, споделя Бил Нелсън, ръководител на НАСА.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments