НАСА и Европейската космическа агенция тестват изтласкване на астероиди извън курса на сблъсък със Земята

0
65
Астероиди в Космоса.
Снимка: Пиксабей

От всички природни бедствия, които могат да прекратят живота на Земята, именно ударите с астероиди имат потенциала да унищожат живота такъв, какъвто го познаваме, пише “Euronews”.

Точно както динозаврите са посрещнали трагичната си съдба с помощта на голям астероид преди около 66 милиона години, човечеството ще попадна на сериозни неприятности, ако се случи подобно събитие. За щастие учените изграждат картина на близкоземните астероиди, които един ден могат да ни създадат проблеми.

Намирането на астероиди е само първата стъпка от пъзела – но учените имат и някои идеи за това как да се избегнат потенциални бъдещи сблъсъци. Две нови мисии, стартирани от НАСА и Европейската космическа агенция (ESA), ще изпробват метод за изтласкване на земни астероиди извън курса им. Мисията DART на НАСА (тест за пренасочване на двойни астероиди) ще излети известно време след 24 ноември тази година, като космическият кораб ще пристигне в астероидната система Didymos, на 11 милиона километра от Земята, около година по-късно. Там тя ще се допре до луната на Дидимос, по-малка скала, която обикаля около астероида.

Безопасно ли е разбиването на астероид в близост до Земята като част от теста? Според професор Алън Фицсимънс от Изследователския център по астрофизика към Университета на Куинс Белфаст е така. Пред Euronews той обяснява:

“Умната техника, която екипът на NASA DART е избрал, е да се вземе астероид, който може да премине близо до Земята и след това да се насочи към нейната луна, тъй като Луната се движи около по-големия астероид, докато астероидът обикаля около слънцето.”

“И така ще се опитаме да преместим луната на астероида и това просто ще промени орбитата на луната около астероида и едва ли ще повлияе на самия голям астероид. Така че е напълно безопасно.”

След това мисията на ESA, Хера, ще наблюдава как DART повлиява на движението на лунната звезда. Това ще даде информация на изследователите за възможността да разбият по-големи скали от курса им, ако възникне такава необходимост.

Професор Фицсимънс, който изнася лекция за мисията за Световния ден на астероидите (сряда, 30 юни), казва, че това е като игра на “космически билярд”. Ето какво обяснява той:

“Когато ударим този астероид с нашия космически кораб, той ще се движи леко в обратната посока. Сега знаем, че това трябва да работи, но не знаем колко точно ще се движи астероидът. И така, това е целта на космическите мисии да измерват докъде можем да преместим даден астероид.”

Това ще бъде първата практика на планетарна защита, предприета от човечеството, според професор Фицсимънс.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments