НАСА планира да оттегли Международната космическа станция до 2031 г., като я разбие в Тихия океан

0
39
МКС. Снимка: NASA
МКС. Снимка: NASA

НАСА възнамерява да продължи да работи с Международната космическа станция /МКС/ до края на 2030 г., след което МКС ще се разбие в отдалечена част на Тихия океан, известна като Пойнт Немо, според новопубликуваните планове, очертаващи бъдещето му, предава „CNN“.

Стартирана през 2000 г., космическата лаборатория е обиколила 227 морски мили над Земята с повече от 200 астронавти от 19 различни страни, наслаждаващи се на борда, което представлява непрекъснато човешко присъствие в Космоса. НАСА заяви, че търговските космически платформи ще заменят МКС като място за сътрудничество и научни изследвания. В свое изявление директорът на търговските пространства в централата на НАСА Фил Макалистър каза:

„Частният сектор е технически и финансово в състояние да разработва и оперира търговски дестинации в ниска околоземна орбита с помощта на НАСА. Очакваме с нетърпение да споделим извлечените си уроци и оперативния опит с частния сектор, за да им помогнем да развият безопасни, надеждни и рентабилни ефективни дестинации в космоса.“

Той добави:

„Докладът, който предоставихме на Конгреса, описва в детайли нашия всеобхватен план за осигуряване на плавен преход към търговски дестинации след пенсионирането на Международната космическа станция през 2030 г.

Космическо гробище

В доклада за прехода на Международната космическа станция НАСА заяви, че планът е МКС да падне на Земята в район, известен като необитаемата зона на Южния Тихи океан – известен също като Пойнт Немо. В доклада се казва, че неговата бюджетна оценка предполага, че излизането от орбита ще се случи през януари 2031 г. Кръстен на моряка подводница в романа на Жул Верн „Двадесет хиляди левги под морето“, Пойнт Немо е точката в океана, която е най-отдалечена от сушата и е била воден гроб за много други космически кораби. Районът се намира на около 3000 мили от източното крайбрежие на Нова Зеландия и на 2000 мили северно от Антарктида и се смята, че космически държави като САЩ, Русия, Япония и европейски страни са потопили там повече от 263 парчета космически боклук от 1971 г.

В доклада се казва, че МКС ще извърши маневри с тласък, които ще осигурят „безопасно навлизане в атмосферата“.

Трето десетилетие

Международната космическа станция няма да почива на лаврите си през следващите осем години. НАСА заяви, че има цели за следващото десетилетие, включително използването на МКС като аналог за транзитна мисия на Марс, според доклада. В изявлението Робин Гейтнс, директор на Международната космическа станция в централата на НАСА, споделя:

„Международната космическа станция навлиза в третото си и най-продуктивно десетилетие като новаторска научна платформа в микрогравитацията.

И допълва:

„Това трето десетилетие е един от резултатите, основаващи се на нашето успешно глобално партньорство за проверка на изследванията и технологиите за изследване на човека в подкрепа на изследването на дълбокия космос, да продължи да връща медицински и екологични ползи за човечеството и да положи основите за търговско бъдеще в ниската земя. орбита.

Гейтнс  беше категоричен:

Очакваме с нетърпение да увеличим максимално тази възвръщаемост от космическата станция до 2030 г., като същевременно планираме преход към търговски космически дестинации, които ще последват.

Космическата станция е дом на много научни постижения. Първият елемент, който ще бъде 3D отпечатан на космическата станция, се случи през 2014 г. Астронавтът на НАСА Кейт Рубинс секвенира ДНК в космоса за първи път през 2016 г. А петото състояние на материята, наречено кондензат на Бозе-Айнщайн, беше произведено в космоса от Лабораторията за студен атом на НАСА на станцията през 2018 г.

Астронавтите са се научили как да отглеждат марули и листни зеленчуци в космоса. Първата салата, отгледана в космоса, беше пробвана от астронавти през 2015 г. Сега те дори отглеждат репички и люти чушки на станцията. Това може да се използва един ден, за да помогне на астронавтите да отглеждат собствена храна в мисии в дълбокия космос.

Китай, чиито астронавти отдавна са изключени от МКС, изстреля първия модул на планираната от него космическа станция миналата година. Макар и да не е толкова голяма, колкото МКС, китайската космическа станция се очаква да заработи напълно до края на тази година.

Русия заяви, че ще напусне проекта на МКС през 2025 г. и планира да построи собствена космическа станция, която може да стартира през 2030 г.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments