Центърът за компетентност за чисти технологии „Clean & Circle“ положи първа копка на новата си технологична сграда. Тя е разположена в кампуса в кв. „Лозенец“ на Софийския университет „Св. Климент Охридски“, водещ партньор в проекта, в съседство с Физическия факултет, Факултета по математика и информатика и с Факултета по химия и фармация, както и още два Центъра за компетентност.
„Този проект има възможност да се превърне в пример за това каква може да бъде ползата от обединяването на науката с необходимостите на бизнеса и обществото“ , отбеляза в речта си ректорът на СУ „Св. Климент Охридски“ проф. дфн Анастас Герджиков.
В Центъра за компетентност над 100 изследователи и млади учени вече разработват технологии с готовност за тяхното реално приложение. С поглед именно към тях се обърна в словото си заместник-министърът на образованието и науката – академик Константин Хаджииванов:
„Поколението след нас ще се развива в условия, които са на европейско ниво“.
Символичната първа копка направиха заместник-министърът на образованието и науката – академик Константин Хаджииванов, ректорът на СУ „Св. Климент Охридски“ – проф. дфн Анастас Герджиков и координаторът на проекта – проф. дбн Яна Топалова и кметът на Район „Лозенец“ – д-р Константин Павлов.
„Символичната първа копка на сградата за нас означава преди всичко отреждане на специално място на чистите технологии в дневния ред на нашата страна. Тази сграда с научната си инфраструктура, специалистите, които са вече част от Центъра по компетентност „Clean&Circle“ и технологиите, върху които работим, са нашата вяра и убеденост в по-доброто бъдеще на фона на трудните времена, в които се осъществява проектът и в които се намираме в момента. Това е вярата, че с професионализъм, воля и устойчивост ще направим живота на хората, икономиката и околната среда по-добри“, каза координаторът на проекта проф. дбн Яна Топалова.
Изграждането на сградата е част от проекта „Чисти технологии за устойчива околна среда – води, отпадъци, енергия за кръгова икономика“, договор за безвъзмездно финансиране BG05M2OP001-1.002-0019. Проектът се осъществява с финансовата подкрепа на Оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж“, съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейските структурни и инвестиционни фондове.