Наводненията в Бангладеш направиха бездомни хиляди рохинги от лагерите 

0
14
Наводнения
Снимка: Pixabay

Обилни валежи са се изсипали на лагерите за бежанци рохинга в южната част на Бангладеш, разрушавайки жилища и изпращайки хиляди хора да живеят споделено с друго семейство или в общи приюти, съобщава “Асошиейтед прес”.

Само за 24 часа до сряда дъжд с височина 30 сантиметра падна върху лагерите в квартал „Кокс Базар“, където се намират повече от 800 000 рохинги, съобщи агенцията на бежанците на ООН. Това е почти половината от средностатистически юлски валежи за един ден, докато през следващите няколко дни се очакват по-силни валежи, а сезонът на мусоните се задава през следващите три месеца. Агенцията казва:

“Ситуацията се усложнява допълнително от пандемията с COVID-19. В момента има строго национално блокиране в отговор на нарастващите случаи в цялата страна.”

Агенцията заяви, че е натъжена от смъртта на шестима души в лагерите по-рано тази седмица, пет загинали при свлачище, причинено от дъждовете, и дете, пометено от наводнения.

Позовавайки се на първоначалните доклади, Върховният комисар на ООН за бежанците заяви, че над 12 000 бежанци са били засегнати от обилните валежи, докато приблизително 2500 приюта са били повредени или унищожени. Повече от 5000 бежанци са временно преместени в приюти или общински съоръжения на други членове на семейството, се казва в изявление на агенцията. Хатия Бегум, която има пет деца, споделя: 

“Поради непрекъснатите валежи през последните четири дни, днес къщата ми е пълна с вода. Ние дори не можем да ядем.”

Бегъм споделя, че се страхува децата ѝ да не се удавят и да умрат в съня си.

Циклоните, обилните мусонни дъждове, наводнения, свлачища и други природни опасности са ежегодна трудност в лагерите. Повече от 700 000 рохинги живеят в бежански лагери в Бангладеш от август 2017 г., когато военните в мнозинството от будистите в Мианмар започнаха жестоки репресии срещу мюсюлманската етническа група след нападение от бунтовници. Репресиите включват изнасилвания, убийства и изгаряне на хиляди домове и бяха наречени етническо прочистване от групите за защита на правата на човека и ООН. Докато Бангладеш и Мианмар се опитват да организират репатриране, рохингите са твърде уплашени, за да се върнат у дома.

Международната организация по миграция казва, че квартал „Бакс Базар“, където живеят повече от 1 милион бежанци рохинги, е един от най-склонните към бедствия части на Бангладеш. Това е делта нация, пресечена от много реки, където редовно има интензивни валежи поради мусонен климат и от местоположението на територията в Бенгалския залив, където топлите води могат да генерират разрушителни тропически циклони.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments