Наводнението в Мизия преди десет години остави дълбоки белези върху града и неговите жители. Събитието разруши домове и отне животи, но не успя да потопи вярата на хората, които все още се борят с последствията от трагедията.
Споменът за прииждащата вода все още е жив сред местните жители. Гинка Стефанова, която е преживяла наводнението, споделя пред „NOVA“:
„Страшно беше много! Водата се чуваше отвсякъде.“
Наводнението в Мизия и близкото село Крушовица довежда до смъртта на двама души и унищожи над 1000 сгради. Въпреки мащаба на трагедията, прокуратурата не откри виновни за случилото се.
Липсата на отговорност сред длъжностните лица оставя жителите на Мизия с чувство на гняв и разочарование. Ивалин Буляшки изразява недоволството на местните хора:
„Изпитваме гняв. Нищо не може да се направи. А, виновни – има. Пак стана въпрос за язовирите. Те допуснаха да се напълнят догоре като разчитат един в друг да се прелеят.“
Въпреки това, няма наказани длъжностни лица, а един обикновен гражданин, Цветелин Димитров, е глобен с 1700 лева за публикуване на видео в социалните мрежи, показващо не добре поддържан язовир край село Рогозен.
В последните 10 години много от жителите на Мизия успяха да възстановят своите домове, но предизвикателствата остават. Влагата продължава да бъде сериозен проблем за много от сградите, което затруднява нормалното им използване.
Мимоза и Ивалин Генчеви са сред тези, които направиха ремонт на дома си, но все още се борят с последиците от наводнението:
„Има още влага в къщата. Когато започнат дъждовете и особено в зимния период се усеща.“
Някои къщи все още стоят в руини, оставени на произвола на съдбата, тъй като собствениците им не се осмеляват да ги докоснат.
Десет години след наводнението в Мизия животът продължава, но спомените за трагедията остават. Хората в града все още се борят с последствията от наводнението, но техният дух и вяра остават непокътнати. Въпреки трудностите, жителите на Мизия се стремят да възстановят своите домове и да продължат напред, като се надяват на по-добро бъдеще.
Криптовалутите привличат все повече акредитирани инвеститори