Най-близкият съюзник на САЩ в Сирия губи позиции

Джихадистките бунтовници, които свалиха от власт сирийския президент Башар Асад, твърдят, че искат да изградят единна и приобщаваща държава

0
122
Войната в Сирия, атаки
Войната в Сирия. Снимка: Facebook

Джихадистките бунтовници, които свалиха от власт сирийския президент Башар Асад, твърдят, че искат да изградят единна и приобщаваща държава, предаде „Associated Press“. След близо 14 години гражданска война обаче, осъществяването на този идеал на практика няма да е никак лесно. За сирийското кюрдско малцинство, най-близкия съюзник на САЩ в страната, борбата за нов ред навлиза в потенциално още по-предизвикателна фаза. В хода на гражданската война в Сирия кюрдските бойци се противопоставиха на редица въоръжени фракции, партнираха си със САЩ в разгрома на групировката „Ислямска държава“ и обособиха до голяма степен автономен регион в източната част на страната, богата на нефт.

Сега обаче завоеванията на кюрдите, които не са араби, са изложени на риск. Възходът на сунитските арабски бунтовници, които свалиха Асад, с жизненоважната помощ на Турция, дългогодишен враг на кюрдите, ще затрудни кюрдите да намерят влиятелно място в новата Сирия и дори може да удължи конфликта. Джихадистките бунтовници, които влязоха на територията на Дамаск през уикенда, направиха мирни опити за сближаване с кюрдите. Въпреки това, бунтовниците прогониха с насилие кюрдските бойци от източния град Дейр ал-Зур, дни след като правителствените сили го напуснаха.

Междувременно, на север отделна опозиционна фракция, подкрепяна от Турция, която от години наред е в противоречие с кюрдите, превзе град Манбидж. Турция нанесе въздушни удари по кюрдски конвой, който според нея е превозвал опасни оръжия, заграбени от правителствените арсенали. Кюрдите отдавна разчитат на помощта на САЩ, когато биват изправени пред такива предизвикателства. Понастоящем около 900 американски военнослужещи се намират в Източна Сирия, където си партнират с кюрдските сили, за да предотвратят възраждането на „Ислямска държава“. Има опасения, че бъдещето на тази мисия ще бъде поставено под въпрос при управлението на преизбрания американски президент Доналд Тръмп, който отдавна е скептично настроен към участието на САЩ в конфликтите на Сирия.

Кои са кюрдските бойци, съюзници на САЩ в Сирия?

Кюрдите са една от най-големите етнически групи в света, като около 30 милиона души са концентрирани на територия, която се простира между Турция, Иран, Ирак и Сирия. Те са малцинство във всяка от страните и често са подложени на преследване и репресии, което подхранва въоръжените кюрдски въстания.

В Сирия те съумяха да обособят автономен анклав в началото на гражданската война, като никога не са били изцяло на страната на правителството на Асад или на бунтовниците, които се опитваха упорито да го свалят. Когато през 2014 г. групировката „Ислямска държава“ завзе една трета от територията на страната, кюрдските бойци, които като цяло са светски настроени и в редиците им има и жени, се доказаха в ранните битки срещу екстремистите и спечелиха подкрепата на оглавената от САЩ коалиция. Те сформираха група, известна като „Сирийски демократични сили“, в която участват и арабски бойци, и успяха да изтласкат групировката „Ислямска държава“ от големи райони на Сирия с помощта на въздушните удари, извършени от САЩ, и американските специални сили. През 2017 г. тези ръководени от кюрдите сили превзеха Ракка – столицата на самопровъзгласения халифат на екстремистите.

Защо Турция е в конфликт с кюрдите?

Турция отдавна гледа на „Сирийски демократични сили“ като на продължение на десетилетното кюрдско въстание в рамките на собствените си граници. Тя смята основната кюрдска фракция за терористична групировка, равностойна на „Ислямска държава“, като твърди, че тя не трябва да има присъствие в съвременна Сирия.

През последните години Турция обучава и финансира бойци, известни като „Сирийска национална армия“, като им помага да извоюват контрол над територията от кюрдите в Северна Сирия по границата с Турция. Тези подкрепяни от Турция бойци се представят като част от опозицията срещу Асад, но според анализатори те са мотивирани предимно от опортюнизъм и омраза към кюрдите.

Ще подкрепи ли администрацията на Тръмп кюрдите?

Най-високопоставеният военен командир на САЩ в Близкия изток, армейският генерал Ерик Курила, се срещна с членове на „Сирийски демократични сили“ в Сирия във вторник, за да засвидетелства ангажираността на администрацията на Байдън.

Нещата обаче могат рязко да се променят на 20 януари. До момента Тръмп е предоставил малко подробности за политиката си в Близкия изток, като единствено е заявил, че иска да сложи край на войните в региона и да държи САЩ настрана от тях. В публикация в социалните мрежи, написана малко преди свалянето на Асад, Тръмп коментира, че в Сирия ситуацията е сложна, но тя не е приятел на САЩ, затова САЩ не бива да имат нищо общо с това.

По време на предишния си мандат, през 2019 г., Тръмп изостави кюрдите, като разпореди изтегляне на американските сили преди атаката от страна на Турция, представяйки го като изпълнение на предизборното обещание да прекрати участието на САЩ в „безкрайните войни“ в региона. Този ход тогава предизвика остри критики, включително от страна на видни републиканци, които го обвиниха, че е предал свой съюзник. Седмици по-късно Тръмп смекчи позицията си, одобрявайки по-мащабна мисия за охрана на петролните полета в източната част на страната. Военните сили останаха там, където бяха, а съюзът се запази.

Джо Байдън реши да помилва 39 души и да смекчи около 1500 присъди

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments