Заможните хора в света трябва коренно да променят начина си на живот, за да се овладеят навременно климатичните промени, сочи доклад, цитиран от „BBC“. Според данните най-богатите хора в света произвеждат двойно повече комбинирани въглеродни емисии спрямо количеството, което произвеждат най-бедните, потвърждава ООН. Първата група, съставляваща 5%, известна като „замърсяващият елит“, е допринесла с 37% за ръста на емисиите между 1990 и 2015 г.
Авторите на доклада препоръчват да се намали значително използването на мощни автомобили и да се разредят самолетните полети, а хората с добри финансови възможности да останат по домовете на фона на настоящата тревожна ситуация, свързана с COVID-19. Експертите настояват също правителството на Обединеното кралство да обмисли решението си за отмяна на митата за въздушен превоз на пътници при двупосочните полети в страната. Друга важна стъпка, отбелязана в констатацията, е належащата нужда да се възстанови схемата за отпускане на безвъзмездна финансова помощ, предвидена за „зелени“ домове, която неотдавна беше замразена.
Докладът е публикуван от базираната в Обединеното кралство Комисия по устойчиво развитие в Кеймбридж, фокусирана върху мащабната поведенческа промяна. Това е експертна група от 31 души, които изучават поведението на хората по отношение на околната среда. Тяхната задача е да открият най-ефективния начин за увеличаване на полезните дейности, насочени към овладяване на огромното количество въглеродни емисии.
Критиците смятат, че най-добрият начин за бързо намаляване на емисиите е чрез технологични подобрения, а не чрез мерки, които има опасност да се окажат недостатъчно всепризнати. В отговор на това водещият автор на доклада, проф. Питър Нюел от университета в Съсекс, заяви пред „BBC News“:
„Ние сме абсолютни привърженици на технологичните подобрения и по-ефективните продукти, но все пак е ясно, че са необходими по-драстични действия, тъй като емисиите продължават да нарастват. Трябва да намалим прекомерното потребление, като най-правилно е да започнем от една определена група, която извършва прекомерно потребление – „замърсяващият елит“, тъй като тази група допринася за количеството вредни емисии далеч повече от дела, който й съответства.“
Според проф. Нюел, за да се овладее изменението на климата всеки един индивид трябва да се чувства като част от колективните усилия, което означава, че заможните трябва да консумират по-малко, за да дават пример на по-бедните хора. Експертът смята, че те трябва да летят по-малко със самолет и да ограничат карането на автомобили, дори и ако притежават електрическо превозно средство, тъй като все пак то изисква ресурс от енергийната система. В заключение проф. Нюел обясни, че съществуващите политически структури позволяват на богатите корпорации и лица да лобират срещу необходимите промени в обществото, които евентуално биха „подкопали“ досегашния начин на живот на облагодетелстваните прослойки.
Неотдавнашният доклад на Климатичната асамблея на Обединеното кралство предлага набор от мерки, насочени към елиминиране на поведението, свързано с интензивното отделяне на въглерод, като например ограничаване на консумацията на месо и млечни продукти, забрана за производство на най-замърсяващите превозни средства, както и допълнително облагане за честите полети. От Министерството на финансите обясниха пред „BBC News“, че начисляването на допълнителни такси за чести полети несъмнено ще изисква от правителството да събира и съхранява лична информация за всеки пътник, което пък на свой ред може да доведе до притеснения относно обработката на данни и поверителността. Министрите предполагат също, че било трудно да се проследяват хора, които имат повече от един паспорт. Докладът сочи още:
„Целите на Парижкото споразумение за изменението на климата не могат да бъдат постигнати без радикални промени в начина на живот и поведението на гражданите, особено сред най-богатите членове на обществото. За да се постигне промяна в обществото в най-краткия възможен срок, необходим за постигане на договорените климатични цели, трябва да свием потреблението си, да намалим въглеродните бюджети, а въведените разпоредби да важат еднакво за всички.“
По-бедните държави като Индия усилено настояват, че трябва да им се позволи да увеличат замърсяването си, тъй като количеството, което съответства на човек от населението е далеч по-ниско, отколкото при богатите нации. Въпросът е част от наболялата тема, свързана с преговорите, предвидени за климатичната среща на високо равнище, организирана от президента на САЩ Байдън, която ще се проведе следващата седмица, както и другата подобна среща на върха, планирана да се състои през ноември в Обединеното кралство.