Най-добрият американски икономист е критикуван, че е приел работа в ЕС

0
62
Европейска комисия
Европейска комисия. Снимка: Pixabay

Тя е описвана като един от „най-добрите икономисти в света“ в своята област с „отлични акредитации“ като академик и досие на публична служба, пише „Politico“. Въпреки това назначаването на Фиона Скот Мортън за главен икономист по конкуренцията на Европейската комисия /ЕК/ отприщи вълна от протести, до голяма степен от френски политици.

Решението на Комисията да изтръгне Скот Мортън от живота ѝ като професор в университета Йейл я въвлече в спор за паспорта и миналото ѝ: тя е гражданин на САЩ и е първият човек извън ЕС, който заема толкова високопоставен пост в Комисията. Тя също така е консултирала редовно големи технологични фирми – последно е работила за Microsoft по сделката с Activision – докато поема работа като съветник по разследвания и регулиране срещу много американски технологични гиганти.

Скот Мортън не е обикновен икономист. Тя също е бивш американски антитръстов регулатор и влиятелен академик, който подклажда подновения интерес на САЩ към справяне с пазарната мощ на големите компании, особено Big Tech, след две десетилетия, когато Вашингтон почти се отказа от агресивното антитръстово правоприлагане. Миналата седмица пред „Politico“ френският икономист и носител на Нобелова награда Жан Тирол коментира:

„Европейската комисия и в по-широк смисъл ние, европейците, имаме голям късмет, че сме привлекли някой от нейния калибър.“

По думите му:

„Скот Мортън е един от най-добрите икономисти в света в областта на индустриалната организация, донесла е основен принос за мисленето на САЩ относно технологичното регулиране и е човек, който е силно мотивиран за обществена служба.“

И все пак френски министри и европейски законодатели призоваха Комисията да оттегли предложението за работа към нея, като питат няма ли европейски икономисти, подходящи за тази длъжност.

Явно не е имало. Комисията получи само 11 кандидатури, като някои от тях дори не са покривали минималните квалификационни изисквани, издаде служител на Комисията, пожелал да остане анонимен, за да говори свободно. Той подчерта:

„Скот Мортън очевидно беше най-квалифицираната, това беше кристално ясно по време на процеса на подбор.“

Главният икономист на Комисията по конкуренцията играе ключова роля в оценката на икономическите аспекти на разследванията от антитръстовите отдели, отделите за сливания и държавна помощ на Комисията. По време на тригодишния си мандат Скот Мортън също може да бъде призована да вземе решения за това как да се приложи Законът за цифровите пазари (DMA), който ще постави усмирителна риза върху големи технологични фирми, за които се смята, че заемат позиция на пазач на дигитални услуги като търсене или приложения. Тя ще избягва да работи по някои случаи, в които преди е имала клиент.

„Една от най-големите задачи пред ГД „Конкуренция“ е внедряването на DMA“, сподели един от ръководителите на индустрията, който също пожела анонимност, за да говори свободно. Той попита:

„Наистина ли е разумно да се назначи някой, който в крайна сметка може да се самоотведе във всички предстоящи големи дела?“

Това не е първото родео на Скот Мортън. Тя беше критикувана през 2020 г., че преди това не е разкрила работата си за Apple и Amazon в два документа, в които е съавтор и  които очертават какви антитръстови дела могат да бъдат предприети срещу Google и Facebook. Тя коментира пред Bloomberg през същата година, че нито Apple, нито Amazon са ѝ платили да напише тези документи и че е работила за компании, за които е смятала, че не нарушават закона.

Скот Мортън отказа да коментира скандала в ЕС или да бъде интервюиран преди или след назначението.

Всички противоречия

Служител на Комисията подчерта: „Проблемът не е в конфликт на интереси на влизане, а в конфликт на интереси на излизане. За Скот Мортън дори решихме да действаме една крачка напред, като поискахме по-строг режим.“

И уточни:

„всички икономисти са противоречиви. Това е все едно да наемете готвач с 3 звезди, но да поискате той никога да не готви за ваш конкурент.“

Пиер Режибо, настоящият главен икономист, когото Скот Мортън трябва да смени на 1 септември, призна пред “Politico” миналия месец, че няма да работи отново по никакви консултантски дела, включващи Комисията. Той отговаряше на оплаквания от група за кампания за прозрачност относно потенциалните „въртящи се врати“ на Комисията, когато служители напускат и отиват да работят за компании, които преди това са били разследвани.

Заради това, че си американец може да се окаже по-трудно да оправиш нещата, особено след като служители на ЕС засилват разговорите за „икономическа сигурност“ и „стратегическа автономия“, политики, които отбелязват по-твърда позиция за търговския достъп на държави извън ЕС до блока.

Томазо Валети, професор в Имперския колеж в Лондон, който е бил главен икономист по конкуренцията на Комисията от 2016 до 2019 г., очаква, че на Скот Мортън може да се наложи да се справи с „доста чувствителни дела от страна на държавната помощ, например полупроводници“.

„Главният икономист е американец. Това може да се превърне в политически въпрос“, изтъкна той, като същевременно похвали „отличните ѝ качества“.

„Избягването на някои големи технологични проучвания означава, че Комисията загубва мисленето си и огневата ѝ мощ е намалена.“

Акредитивите на Скот Мортън не са под съмнение. Тя започва академична кариера в университетите Харвард и Станфорд, след като учи икономика в Йейл и Масачузетския технологичен институт. Тя започва да работи отстрани като консултант за Charles River Associates през 2006 г., преди да напусне през 2011 г., за да стане заместник-помощник-главен прокурор по икономическите анализи на антитръстовия отдел на Министерството на правосъдието на САЩ. След това тя отново започна своята консултантска работа.

По време на ролята ѝ като регулатор агенцията блокира сделки – включително обвързването на телекомите AT&T и T-Mobile, принуждавайки AT&T да плати такса за прекъсване в размер на 3 милиарда долара – и започна разследване на електронните книги на Apple за фиксиране на цените.

И все пак тя направи по-голяма кариера като академик, където заедно с неин колега описаха как технологичните патенти могат да се използват за контролиране на пазара и написаха статии за това как дигиталните платформи като уебсайтове за резервации за пътуване оказват натиск върху цените на хотелите и как могат корпоративните дялови участия да бъдат превръщани в конкурентни фирми, което се явява проблем. Тя също така е работила по проект за разглеждане на възможността за нарушения на антитръстовите правила от компании като Amazon, Apple, Facebook и Google.

„Тя е супер умна, много бърза и не се страхува да се изправи срещу гиганти“, описва я Бил Баер, бивш помощник-главен прокурор в антитръстовия отдел на Министерството на правосъдието на САЩ.

„Нейната работа издигна ролята на политиката в областта на конкуренцията и подобряването на правоприлагането“, допълва той, проправяйки пътя за сегашния подем в антитръстовите действия в САЩ.

Алберто Алемано, професор по право в HEC Paris, смята, че опитът на Скот Мортън в САЩ е плюс.

„Тя е изключителен кандидат за поста, но също така в и човек, способен да преосмисли тази роля чрез кръстосано обогатяване на мисленето на САЩ с европейската политика на конкуренция.“

Това е, ако тя оцелее в настоящата буря. Комисията подчерта, че няма основания тя да бъде отстранена. Служителят на Комисията признава, че не е имало разговори за нейната оставка и тя не е изразила никакво намерение да го направи. И се запита:

„Не виждам защо трябва. Защото има безредици само в една държава-членка?“

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments