Най-големият айсберг в света: Опасност за Южна Джорджия и дивата природа

Моряците и рибарите казват, че айсбергите са нарастващ проблем

0
29
Айсберг
Айсберг. Снимката е илюстративна. Източник: Пиксабей

Най-големият айсберг в света е на сблъскващ курс с отдалечен британски остров, което потенциално поставя пингвини и тюлени в опасност. Айсбергът се движи северно от Антарктида към Южна Джорджия, където може да се удари и да се разбие на парчета. В момента е на разстояние от 280 км.

Безброй птици и тюлени са загинали в ледени води на Южна Джорджия, когато предишни гигантски айсберги са им попречили да се хранят.

Айсбергите са опасни. Бих бил изключително щастлив, ако просто напълно ни пропуснат,“ казва морският капитан Симон Уолейс пред „BBC News„, говорейки от правителствения кораб на Южна Джорджия Pharos.

По света група учени, моряци и рибари с напрежение проверяват сателитни снимки, за да наблюдават ежедневното движение на този айсберг. Той е известен като A23a и е един от най-старите в света. Той се е откъснал, или се е разцепил, от ледниковата покривка Филхнър в Антарктида през 1986 г., но е застанал на морското дъно. Накрая, през декември, се е освободил и сега е на своето окончателно пътуване, ускорявайки към забвението.

По-топлите води северно от Антарктида топлят и отслабват огромните му скали, които се извисяват до 400 м, по-високи от Шард в Лондон. Веднъж е измерен 3900 кв. км, но последните сателитни снимки показват, че бавно се разпада. В момента е около 3500 кв. км, приблизително размера на английския окръг Корнуол.

И големите парчета лед се разцепват, потапяйки се във водите около краищата му.

A23a може да се разцепи на огромни сегменти по всяко време, които след това могат да останат за години, като плаващи градове от лед, които се движат неконтролируемо около Южна Джорджия.

Това не е първият огромен айсберг, който заплашва Южна Джорджия и островите Сандвич.

През 2004 г. един от тях, наречен A38, се закачи на континенталната покривка, оставяйки мъртви пингвински малки и тюлени на плажовете, тъй като масивни ледени парчета блокираха достъпа им до хранителни земи.

Територията е дом на ценни колонии от Кинг и Императорски пингвини и милиони слонови и козинасти тюлени.

Южна Джорджия се намира в алеята на айсбергите, така че въздействията се очакват както за рибарството, така и за дивата природа, и и двете имат голяма способност да се адаптират,“ казва Марк Белчие, морски еколог, който консултира правителството на Южна Джорджия.

Моряците и рибарите казват, че айсбергите са нарастващ проблем. През 2023 г. един, наречен A76, ги изплаши, когато се приближи до закачване.

Парчета от него се накланяха нагоре, така че изглеждаха като големи ледени кули, ледов град на хоризонта,“ казва г-н Белчие, който видя айсберга докато беше в морето.

Тези парчета все още се задържат около островите днес.

Това е на парчета от размера на няколко стадиона Уембли до парчета на размера на вашия бюро,“ казва Андрю Нюман от Argos Froyanes, рибарска компания, която работи в Южна Джорджия.

Тези парчета по същество покриват острова – трябва да работим през тях,“ казва капитан Уолейс.

Моряците на кораба му трябва постоянно да бъдат бдителни. „Имаме търсачки цялата нощ, за да се опитаме да видим лед – може да дойде от никъде,“ обяснява той.

A76 „променя играта“, според г-н Нюман, с „огромно въздействие върху нашите операции и върху запазването на кораба и екипажа ни в безопасност“.

Тримата мъже описват бързопроменяща се среда, с ледниково оттегляне видно година след година и нестабилни нива на морски лед.

Климатичните промени вероятно не са причина за раждането на A23a, тъй като той се разцепи толкова преди, преди много от въздействията на повишаващите се температури, които сега виждаме.

Но гигантските айсберги са част от нашето бъдеще. С увеличаващата се нестабилност на Антарктида с по-топлите океански и въздушни температури, повече огромни парчета от ледниковите покривки ще се разцепят.

Преди да стигне до края си обаче, A23a е оставил подарък за учените.

Екип от Британската антарктическа изследователска служба на изследователския кораб Sir David Attenborough се оказа близо до A23a през 2023 г. Учени се опитаха да използват рядката възможност да изследват какво правят мегайсбергите с околната среда.

Корабът се запъти в пукнатина в гигантските стени на айсберга, а докторката по философия Лора Тейлър събра ценни водни проби на 400 м от неговите скали.

Видях масивна стена от лед много по-висока от мен, толкова далече, колкото можех да видя. Има различни цветове на различни места. Парчета паднаха – беше доста великолепно,“ обяснява тя от лабораторията си в Кембридж, където сега анализира пробите.

Тя изследва какво въздействие има топлата вода върху въглеродния цикъл в южния океан.

Това не е просто вода, която пием. Тя е пълна с хранителни вещества и химикали, както и с тънки животни като фитопланктон, замразени вътре,“ казва г-жа Тейлър.

С топенето си, айсбергът освобождава тези елементи във водата, променяйки физиката и химията на океана. Това може да съхранява повече въглерод дълбоко в океана, тъй като частиците се потапят от повърхността. Това естествено би заключило част от въглеродния диоксид на планетата, който допринася за климатичните промени.

Айсбергите са известни с непредсказуемостта си и никой не знае какво точно ще направи следващото.

Но скоро този великан трябва да се появи, застана на хоризонтите на островите, толкова голям колкото самата територия.

За още новини вижте ТУК

Присъединете се към нашия Телеграм

Абониране
Известие от
guest
2000


0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments