Мианмарската полиция откри стрелба по протестиращи днес и уби най-малко седем души и рани няколко в най-кървавия ден от седмици на демонстрации в цялата страна срещу военния преврат, съобщиха лекар и политик, цитирани от “Агенция Ройтерс”.
Друга жена е починала от съмнение за инфаркт, след като полицията разби протеста на учителите със зашеметяващи гранати в главния град Янгон, съобщиха дъщеря ѝ и неин колега.
Мианмар е в хаос, откакто армията завзе властта и задържа избрания правителствен лидер Аунг Сан Су Чжи и голяма част от нейното партийно ръководство на 1 февруари, като се твърди, че е имало измама на изборите през ноември, които нейната партия спечели убедително.
Превратът, който спря предварителните стъпки към демокрацията след близо 50 години военно управление, привлече стотици хиляди по улиците и беше осъден от западните страни. Първият католически кардинал на държавата с будистко мнозинство Чарлз Маунг Бо написа в Twitter:
“Мианмар е като бойно поле.”
Полицията беше мобилизирана рано и откри огън в различни части на Янгон, след като зашеметяващи гранати, сълзотворен газ и изстрели във въздуха не успяха да разбият тълпите. Войниците също подкрепиха полицията.
#Feb28Coup Continuous gun fire in Yangon this morning. #WhatIsHappeningInMyanmar #MilkTeaAlliance #myanmar pic.twitter.com/hq6LADUrQJ
— Shafiur Rahman (@shafiur) February 28, 2021
Няколко ранени бяха изтеглени от техни съмишленици сред протестиращите, оставяйки кървави петна по тротоарите, показват медийни изображения. Един мъж е починал, след като е откаран в болница с рана от куршум в гърдите, съобщи лекар, който поиска да не бъде идентифициран. Полицията също откри огън в Дауей на юг, убивайки трима и ранявайки няколко други души, съобщи политикът от града Киав Мин Хтике пред Ройтерс.
Онлайн медията на Irrawaddy съобщи, че един човек е бил убит по време на протест във втория град Мандалай, докато благотворителна организация за спешни ситуации съобщи за двама загинали в централния град Баго.
Полицията и говорителят на управляващия военен съвет не отговориха на телефонни обаждания, търсещи коментар. Полицията разби протестните шествия и в други градове, включително Лашио на североизток и Миейк в дълбокия юг, съобщиха жители и медийни представители.
Actions by police & #Tatmadaw security forces today in #Yangon & #Dawei mark a serious escalation in use of lethal force, & must stop! People have the right to protest & demand their rights, & call for #Myanmar military coup gov’t to step down #SaveMyanmar https://t.co/g2Np3vzRvO pic.twitter.com/HaPYj70azz
— Phil Robertson (@Reaproy) February 28, 2021
„Никога на колене“
Лидерът на Хунтата генерал Мин Аунг Хлаинг заяви, че миналата седмица властите използват минимална сила, за да се справят с протестите. Независимо от това, най-малко осем протестиращи сега са загинали в суматохата. Армията съобщи, че е убит полицай.
Репресиите изглежда показват решимостта на военните да наложат своя авторитет в лицето на широко разпространеното предизвикателство не само на улицата, но и по-широко в държавната служба, общинската администрация, съдебната власт, образованието, здравеопазването и медиите. В свое изявление Фил Робъртсън, заместник-директор на Азия в Хюман Райтс Уоч, заяви:
“Ясната ескалация на силите за сигурност на Мианмар при използване на смъртоносна сила в множество градове … е възмутителна и неприемлива.”
Стотици протестиращи отказаха да се отдръпнат от улиците до ранния следобед в Янгон. Мнозина поставят барикади, докато други скандират лозунги и пеят протестни песни. Ниян Уин Шейн от един от протестите в Янгон сподели:
“Ако ни нападнат, ще се защитим. Никога няма да коленичим пред военните ботуши.”
В началото на деня полицията се нахвърли, за да разпръсне протеста на учителите със зашеметяващи гранати, пращайки тълпата да избяга. Една учителка, Тин Ню Йе, е починала от съмнение за инфаркт, потвърдиха дъщеря ѝ и неин колега учител.
Actions by police & #Tatmadaw security forces today in #Yangon & #Dawei mark a serious escalation in use of lethal force, & must stop! People have the right to protest & demand their rights, & call for #Myanmar military coup gov’t to step down #SaveMyanmar https://t.co/g2Np3vzRvO pic.twitter.com/HaPYj70azz
— Phil Robertson (@Reaproy) February 28, 2021
Полицията също хвърли зашеметяващи гранати пред медицинско училище в Янгон, разпръсквайки лекари и студенти в бели лабораторни халати. Група, наречена Алиансът на медиците в бели престилки (Whitecoat), заяви, че са арестувани над 50 медицински служители.
Държавната телевизия MRTV съобщи, че повече от 470 души са били арестувани в събота, когато полицията е предприела националните репресии. Не стана ясно колко са всичките задържани в неделя.
“Установяване на страх”
Младежка активистка Естер Зе Нав заяви, че по-рано хората са се изправили срещу страха, с който са живели под военно управление. Тя каза:
“Очевидно е, че се опитват да ни внушат страх, като ни карат да бягаме и да се крием. Не можем да приемем това.”
Полицейската акция се случи, след като държавната телевизия обяви, че пратеникът на Обединеното кралство на Мианмар е уволнен за предателство на страната, тъй като настоява ООН да използва “всички необходими средства”, за да обърне преврата.
Посланикът Киав Мое Тун остана настрана. Пред Ройтерс в Ню Йорк той каза:
“Реших да отвърна на удара, доколкото мога.”
Докато западните държави осъдиха преврата, а някои наложиха ограничителни санкции, генералите традиционно отхвърлиха дипломатическия натиск. Те обещаха да проведат нови избори, но не определиха дата за тях.
Партията и привържениците на Су Чжи заявиха, че резултатът от гласуването през ноември трябва да бъде уважен. 75-годишната Су Чжи, която прекара близо 15 години под домашен арест, е обвинена в нелегален внос на шест радиостанции уоки-токи и в нарушаване на Закона за природно бедствие чрез нарушаване на протоколите за коронавируса. Следващото заседание по нейното дело е в понеделник.