Днес новата лунна ракета на НАСА e осъществила дебютния си полет с трима тестови манекена на борда. С този свой ход САЩ демонстрираха убедително завръщането си към проекти, посветени на изпращането на астронавти на лунната повърхност, за първи път след края на програмата „Аполо“ преди 50 години. Ако всичко мине добре по време на триседмичния изпитателен полет, капсулата за екипажа ще бъде изведена в широка орбита около Луната и след това ще се върне на Земята, кацайки в Тихия океан през декември.
След години на забавяния и милиарди преразход на средства ракетата „Space Launch System“ е била изстреляна в небето, издигайки се от космическия център „Кенеди“ с 4 милиона килограма тяга и достигайки скорост 100 мили/ч (160 км/ч) за секунди. Капсулата „Орион“ след по-малко от два часа полет е излязла от земната орбита и се е насочила към Луната.
„Това е един страхотен ден,„, заяви администраторът на НАСА Бил Нелсън.
Изстрелването на ракетата към Луната беше предприето след близо три месеца на технически проблеми, свързани с изтичане на гориво. Ураганът Йен в края на септември също допринесе за отлагането на операцията. Въпреки че вятърът нанесе известни щети, експертите дадоха зелена светлина за изстрелването.
Около 15000 души се струпаха на площадката за изстрелване, а хиляди други посетиха плажовете и пътищата в близост до мястото, за да станат свидетели на дългоочакваното продължение на проекта „Аполо“ на НАСА, в който 12 астронавти се разходиха на Луната през 1969-1972 г. Тълпи от хора се събраха и пред центровете на НАСА в Хюстън и Хънтсвил, Алабама, за да наблюдават спектакъла, излъчен на гигантски екрани. Викове на радост съпровождаха изстрелването на ракетата, която се движеше по огромна пътека от пламъци към космоса, като полумесецът светеше ярко, а сградите се тресяха, сякаш бяха засегнати от силен трус.
НАСА обяви, че ще изчака този изпитателен полет да приключи, за да представи астронавтите, които ще участват в следващия, и тези, които ще последват стъпките на Нийл Армстронг и Бъз Олдрин от „Аполо 11“. По-голямата част от 42-та активни астронавти и 10 стажанти на НАСА дори още не са били родени, когато преди 50 години Джийн Чернан и Харисън Шмит са се отправили към „Аполо 17“.
„Изключително много се вълнуваме,„, сподели астронавтката Кристина Кох вчера След почти едногодишна мисия на космическата станция 43-годишната Кох е в краткия списък на НАСА за полет до Луната, както и 35-годишната астронавтка Кайла Барън, която с огромна радост присъства на космическата операция.
„Това ми спря дъха и се разплаках. Какво невероятно постижение за този екип.„, заяви Барън.