Най-мръсният въздух в света е по-чист след блокирането на Индия

0
184
Делхи
Снимка: Pixabay

След като Индия стана страната с най-строго блокиране в света в борбата със смъртоносния коронавирус, влакове, самолети, автомобили и фабрики спряха. А небето в някои от най-замърсените градове на планетата стана в пъти по-синьо, пише “Bloomberg”.

Градовете в цялата страна, които миналата година бяха 14 от 20-те най-замърсени градове в света, сега вдишват най-чистия въздух от много време насам, след като премиерът Нарендра Моди обяви триседмично блокиране в цялата страна, което започна на 25 март. Финансовият център на страната, Мумбай, беше единственият индийски град в топ 20 на най-замърсените места, сочат данни на IQAir.

“Ниският AQI и синьото небе доказват без съмнение, че много от замърсяването на въздуха е резултат от човешка дейност“, според Jyoti Pande Lavakare, съосновател на индийската екологична организация Care For Air.

“Очевидно забавянето на икономиката до такава степен не е идеалният начин за намаляване на замърсяването на въздуха, но поне доказва, че може да се направи и действа, ако намерението е налице.”

Безпрецедентният ход на Моди за налагане на блокирането може да е единственият начин за налагане на социално дистанциране в гъсто населената нация от 1,3 милиарда души, където случаите са надминали 5300 и експертите се опасяват, че броят им може да нарасне драстично през следващите няколко седмици с увеличаване на положителните тестове.

Затварянето по домовете подобри индекса на качеството на въздуха до задоволителни нива почти 90% в общо 103 града, наблюдавани от Централния съвет за контрол на замърсяването на страната на 29 март, сочат данни на уебсайта на Агенцията по околна среда. За разлика от това, около половината градове, които бяха наблюдавани в средата на миналия месец, имаха “задоволителен въздух”.

Чистата атмосфера може да помогне на страната за борба с вируса, подобен на пневмония, тъй като замърсяването на въздуха прави хората по-уязвими от белодробни заболявания. Световната здравна организация изчислява, че мръсният въздух убива 7 милиона души в световен мащаб, предимно заради повишена смъртност от придружаващи заболявания, включително остри респираторни инфекции. В Индия това също води до рязък спад на оплакванията от хора с респираторни проблеми, според пулмологът, базиран в Делхи Панкадж Саял.

“Вече можем да лекуваме пациенти с астма с много малко лекарства”, каза Саял. “В момента, през този сезон, получавам само 20% до 30% от редовните обаждания”, заяви специалистът по-рано.

Все пак чистият въздух е дошъл на цената на затварянето заради коронавируса и вероятно ще бъде краткотраен ефект. Индия трябва да се съсредоточи върху работата и съдбата на своите фабрики и предприятия, след като блокирането принуди стотици хиляди да бягат от градовете и да се случи т.нар. масово изселване, невиждано след независимостта на Индия през 1947 г. Икономиката е готова да се свие през това тримесечие и целогодишната експанзия ще бъде в пъти по-ниска поради застоя.

“Ако икономическото рестартиране не бъде направено внимателно, замърсяването ще се върне в предишната си фаза, когато индустриите се опитат да наваксат с работата”, казва Панде Лавакаре.

“Очаквам тази зима да е по-лоша от обикновено, тъй като може да има изкушение за облекчаване на нормите за емисии, за да се съживи икономиката.”

Смогът, който покрива столицата на Индия през по-голямата част от годината, се превърна в символ на борбата на нацията в Южна Азия за ограничаване на токсичния въздух. Емисиите от милиони превозни средства, промишлени отрасли и електроцентрали за изгаряне на въглища са едни от основните, които допринасят за замърсяването, тъй като страната дава приоритет на растежа, за да извади милиони хора от бедността. Замърсяването се усилва заради някои дейности, съпътстващи родното производство на Индия – например оризовъдите изгарят стърнищата от събраната реколта и по-ниските температури улавят замърсителите.

“Това блокиране е неудобно и никоя държава не би го искала”, но дава данни за това как се променят индексите за качество на въздуха и здравето преди и след блокирането, каза Саял. Има икономическа катастрофа, но също така “подобряване качеството на живот, защото въздухът е станал по-добър. Въздухът на Делхи сега много прилича на планински въздух след дъждовете”.

Превод: Диана Тодорова

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments