Най-ранните монети в света преминаха от джобовете на иманяри в музея в Бургас

9
13866
Ценни предмети
Артефакти. Снимка: Искра.бг

Археологическият музей в Бургас получи 897 старинни монети и археологически ценности от Териториална дирекция „Митница“. Културните ценности са задържани при различни митнически проверки и скоро ще бъдат включени в официалната експозиция на музея.

„Най-интересните предмети сред тях са най-ранните монети, сечени изобщо някога в света. Това са т.нар. „кезикени“ , от които имаме цели шест броя – нещо, което не притежава нито един музей в България“, заяви директорът на Регионален исторически музей-Бургас.

Той допълни, че не може да даде повече конкретика за находките, тъй като още не е минала тяхната идентификация. Предстои свикване на комисия в музея, която да опише всички предмети, след което те ще бъдат вписани във фондовите книги. Едва на по-късен ще бъде направена голяма изложба, тъй като те са безкрайно ценни и ще представляват интерес за публиката.

„Бургаският музей е единственият в България, в който има постоянна експозиция „Спасени съкровища“. Става въпрос предмети на западноевропейското изкуство, които бяха задържани преди двайсетина години и в момента са във витрините на музея и се радват на безкраен интерес от всички посетители“, заяви още Милен Николов.

Зам.-началникът на Териториална дирекция „Митница“-Бургас“ Красимир Фучеджиев,  поздрави служителите от на граничния пункт „Капитан Андреево“, които са задържали монетите при четири отделни случая

„Случаите са бих казал идентични – обикновено се носят в личен багаж или в дрехите на превозвачите. В два от случаите предметите са намерени в джобовете на шофьорите, които пътуват от Турция за Западна Европа. Те често ги носят в кутийка от цигари или други вещи, които не будят подозрение на пръв поглед“, заяви Фучеджиев.

Красимир Фучеджиев
Красимир Фучеджиев. Снимка: Искра.бг

Монети са открити и в пътник на автобус, който ги е преносвал в личния си багаж и в джобовете си.  Там са открити 218 златни и сребърни монети, както и два византийски оловни печата. При най-големият случай предмети са открити в кухините на товарен автомобил. 

По думите на стойността е около 250 хил. лева, но за историческата им стойност е много по-голяма. Той изрази надежда, че доброто сътрудничество между ТД „Митници“ и музея в Бургас ще продължи и занапред

Абониране
Известие от
guest

9 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments
Кметчето
Кметчето
1 година по-рано

Да направят специална комисия срещу иманярите, ама ефективна и музеите ни ще надминат Лувъра

Георги
Георги
11 месеци по-рано

Ше надминат лувъра ама първо трябва самите музеи да спрат да крадат и да правят копия и тогава може и да се случи нещо. Кои запознат кои не коментира

Фори
Фори
1 година по-рано

Всъщност иманярите са същите музейни работници.

Лудия макс
Лудия макс
1 година по-рано

На вас и на аредаторите на земя все иманярите виновни .няма един хвамат политик те всички са невини

Колекционер
Колекционер
1 година по-рано

Тия Кизикени от 1 километър си личат че са Реплики… Толкова ли неграмотници вашите спецялисти…

Дедо Мъде
Дедо Мъде
1 година по-рано

Тука, като гледам снимките НЯМА една истинска монета и артефакт, та не знам в кои джобове, са попаднали ИСТИНСКИТЕ, на митничарчетата, или на муз.работарчета!!??😂🤣😉

Оня с коня
Оня с коня
1 година по-рано

И как точно установихте дали са истински от една размазана снимка, на която нищо не се вижда?

Николов
Николов
1 година по-рано

Браво, само така, националното ни богатство, трябва да се запази, явно полицията си върши много добре работата. Да запазим историята на най-древната Богоизбрана държава.

Николов
Николов
1 година по-рано

Явно Вие които казвате, че са фалшиви монетите сте стари иманяри, минали са ви през ръцете такива монети. То лисицата като не може да стигне гроздето е кисело.